Problémami s trávením trpí až 30 – 40 percent nášho obyvateľstva, len ťažko sa teda medzi nami nájde niekto, kto nezažil nepríjemné bolesti žalúdka či pálenie záhy, alebo to neprehnal s jedlom či alkoholom.
Pritom pri menších tráviacich ťažkostiach si vieme pomôcť najmä minerálnymi vodami a potravinami so zásaditým charakterom.
Namiesto kvantity by sme teda mali staviť na kvalitu stravy a dopriať svojmu telu dostatok kvalitných tekutín.

„Ak je reč o prejedaní sa, tak je to vždy vtedy, keď porušíme správny pomer prijímaných tukov, sacharidov alebo bielkovín. Ak nášmu telu doprajeme príliš veľa sladkostí alebo napríklad mastných jedál, naše trávenie sa spomalí a zaťažujeme ho,“ vysvetľuje biochemik a laboratórny diagnostik Pavel Blažíček.
Zhon súčasného života zapríčiňuje, že mnohí z nás si vytvorili zlé stravovacie návyky.
Pravidelný príjem potravín, ale aj pohyb a obmedzenie stresu sú základom zdravého tráviaceho traktu.
Všetkého veľa škodí
Platí to aj pri alkohole. „Čím viac alkoholu vypijeme, tým silnejšie musí trávenie bojovať. Dokonca už víno sa postará o to, že sa žalúdok pomalšie vyprázdňuje.
Ak vypijeme pohár piva, vína alebo destilátu, obsiahnutý alkohol sa cez tráviace ústrojenstvo dostane do nášho krvného obehu a odtiaľ sa rozšíri do celého tela – a to všetko v priebehu niekoľkých minút.
Akékoľvek jedlo v žalúdku spomalí tento proces, no len čo sa alkohol dostane do mozgu, ovplyvní kontrolné centrá tela – a spôsobí intoxikáciu,“ vysvetľuje Blažíček.
Väčšina alkoholu však dôjde do čreva.
„Odtiaľ veľmi ľahko (vďaka tomu, že etanol je malá molekula) prestupuje do krvného obehu. Nevoľnosť pri pití nespôsobuje alkohol, ale jeho produkt acetaldehyd, z ktorého vzniká kyselina octová a tá okysľuje organizmus. Čím viac pijeme, tým viac acetaldehydu sa vytvára a tým viac trpíme nevoľnosťami,“ dodáva.

A kým po alkohole by sme mali piť najmä nesýtené, tak po prejedení zase nasýtené nápoje či minerálne vody. Minerálne vody zásaditého charakteru totiž priaznivo vplývajú na činnosť čriev a tráviacej sústavy.
Eliminujú prekyslenie žalúdočného prostredia a upravujú celkovú činnosť žalúdka. Preto je potrebné dodávať ich do organizmu pravidelne a v dostatočnom množstve.
„Pri problémoch so žalúdkom sa odporúča vypiť pohár ráno nalačno a po jedle. Pri tráviacich problémoch vypite pohár pred každým jedlom,“ odporúča Blažíček.
Aj na pálenie záhy
Ideálne by sme však na pitie zásaditých minerálnych vôd nemali myslieť až pri existujúcich žalúdočných problémoch, ale siahať po nich aj ako prevencii proti páleniu záhy.

Azda každý už aspoň raz zažil ten nepríjemný pálivý pocit za hrudnou kosťou, ktorý niekedy vystupuje až k hrdlu.
Stáva sa to vtedy, keď sa jedlo presunie cez pažerák do žalúdka, sval nazývaný dolný pažerákový zvierač sa neuzavrie, čím povolí jedlu i kyseline spätný pohyb.
Pálenie záhy by sa nemalo podceňovať, patrí medzi extrémne bežné zdravotné problémy, postihuje až 50 percent ľudí. Spúšťačom býva konzumácia veľkého množstva spracovaných potravín a obzvlášť cukrov, ale tiež nikotín a alkohol či kofeín.
Okrem pravidelného pitia vôd so zásaditým charakterom si môžeme pomôcť aj zásadotvornými potravinami, ako sú surová zelenina, ovocie, mandle, celozrnné obilniny, najmä proso, med a chlorofyl.