Kedysi sa o zjednodušení bežnej stravy uvažovalo v súvislosti s ľudskými cestami do vesmíru. Akú potravu dať astronautom, aby bola jednoduchá, no výživná?
Medzi nápadmi boli aj práškové či tekuté superpotraviny, ktoré by telu dodali všetky potrebné živiny.
Ak dnes teda ľudia siahajú po experimentoch a alternatívach klasického jedla v tejto podobe, nejde o nič nové. Výrobkov je na medzinárodnom trhu pomerne dosť. Do popredia sa však aj v súvislosti s udržateľnosťou dostáva otázka, či budú ľudia namiesto klasického rezňa s ryžou raz jesť iba tekutú náhradu. Je to vôbec možné a bude to stačiť?
Pre chorých aj úplne zdravých

Tekutá strava je už dnes realitou pre mnohých ľudí. Jednak niektorí prijímajú takú, ktorú si sami pripravia – teda napríklad v podobe smoothies, ovocných či zeleninových drinkov a kokteilov. Takáto strava však po čase môže byť pomerne jednotvárna a nemusí obsahovať všetky dôležité živiny.
Pre pacientov s rôznymi ochoreniami, ktorí nedokážu jesť normálne jedlá, tiež existujú možnosti v podobe tekutej stravy – vysoko energetické drinky, ktoré pokrývajú ich výživové potreby úplne alebo nahrádzajú časť potravy, a to predovšetkým z medicínskych dôvodov.
K dispozícii sú však aj ďalšie možnosti pre celkom zdravých ľudí, ktorí sa skrátka rozhodli pre zmenu, chceli vyskúšať niečo netradičné alebo chcú ušetriť čas.
Ako príklad slúži Američan Rob Rhinehart, ktorý v roku 2013 vymyslel Soylent. Pôvodne malo ísť o mesiac trvajúci experiment, v rámci ktorého skombinoval 35 ingrediencií v surovej chemickej forme a tie mu mali zabezpečiť všetky potrebné živiny. Zalial ich vodou, zmixoval dokopy a po niekoľkých týždňoch mal pocit, že objavil čosi zázračné.