„Čím viac sa blíži termín môjho pôrodu, tým mám väčší strach.“
„Prvý pôrod som mala náročný a teraz, keď pri druhom viem, čo ma čaká, bojím sa až hrôza.“
„Mám panický strach z pôrodu, viete ma niekto povzbudiť? Už ani nemôžem spávať.“
Aj takéto zúfalé obavy zverejňujú slovenské ženy na internetových fórach pre matky. Všetky sa týkajú jedného – strachu z pôrodu a tehotenstva.
Môže ísť o iracionálnu obavu prvorodičiek, ktoré nevedia, čo presne ich čaká, ale aj viacnásobných matiek, ktoré prežili traumatický prvý pôrod. Tento strach sa nazýva tokofóbia a podľa prieskumov ním môže trpieť až štrnásť percent všetkých žien.
Rola sociálnych médií

Úzkosť z bolestivého pôrodu nie je výnimočná, nejedna budúca matka uvažuje, aké to bude, má obavy z kontrakcií, zo zásahov, z rizík. Zaujímajú ju informácie, ktoré sa kedysi prenášali len ústnou formou z matky na dcéry, no dnes sa už presúvajú aj na iné platformy.
Tie ženy, ktoré trpia tokofóbiou, však cítia naozaj ochromujúci strach, ktorý zatieni všetku radosť z tehotenstva a zasahuje ich každodenný život.
Spolu s tým, ako sa ženy o svoje pôrodné príbehy začali vo veľkom deliť na sociálnych sieťach, sa tiež začali ozývať aj hlasy, že okrem iného aj toto spôsobuje nárast ich obáv.
Traumatizujúce skúsenosti, opisy neželaných zásahov, bolestí, správania zdravotníckeho personálu či vybavenia pôrodnice, ale aj ďalšie zdravotné dôsledky – matky si nimi na sociálnych sieťach uľavujú a liečia svoje psychické zranenia, no vraj aj ďalej rozsievajú strach.
„Stačí, keď si vygooglite slovo pôrod a zaplaví vás cunami hororových príbehov,“ hovorí Catriona Jonesová, ktorá sa venuje skúmaniu tokofóbie.