Babie leto je vďaka ideálnym teplotám vhodné na výlety do prírody. V krásnej prírode NP Šumava sa nachádza množstvo značených turistických trás, ktoré menej zdatných aj náročných turistov zavedú na viacero zaujímavých miest.
Taktiež cyklistov tu potešia stovky kilometrov cyklotrás s atraktívnym terénom. Mimoriadne obľúbené je aj splavovanie šumavských riek Vltavy a Otavy a za návštevu určite stoja aj historické mestečká a tamojšie hrady.
Klatovy
Historické mesto Klatovy patrí medzi najkrajšie mestečká česko-nemeckého pohraničia.

Nachádza sa zhruba 40 km južne od Plzne. Asi najznámejšou atrakciou mesta je jeho 81 metrov vysoká Čierna veža. Bola postavená v 16. storočí ako symbol bohatstva a tiež ako miesto, z ktorého možno sledovať a strážiť celé mesto a jeho okolie. Stojí hneď vedľa renesančnej radnice a výhľad z nej je naozaj impozantný.
Ďalšou raritou v meste sú miestne katakomby pod jezuitským kostolom. Vznikli úpravou pivničných priestorov pôvodných domov a až do roku 1783 slúžili na pochovávanie členov jezuitského rádu, významných mešťanov a šľachticov.
Katakomby boli vybavené systémom prieduchov, ktorý umožňoval prístup vzduchu a telá prirodzene mumifikoval. Dnes je hrobka pekne zrekonštruovaná a okrem zhruba tridsiatich múmií tu uvidíte aj expozíciu popisujúci dejiny jezuitov v Čechách.
Pri potulkách mestečkom určite nevynechajte návštevu barokovej lekárne U Bieleho jednorožca, blízko Čiernej veže. Lekáreň je jedna z troch pamiatok svojho druhu v Európe. Podobné sa nachádzajú už len v chorvátskom Dubrovníku a na Kukse vo Východných Čechách.

Prevádzka lekárne trvala od roku 1639 až do roku 1966, kedy z nej spravili lekárnické múzeum.
Počas prehliadky sa dozviete ako v tej dobe pracovali lekárnici, uvidíte zvyšky pôvodných liečiv, starých lekárenských nástrojov a veľa sa dozviete aj z dávnych liečebných metódach.
Srní
Toto horské stredisko leží v centre národného parku, neďaleko mesta Kašperské Hory a dostalo svoje meno vďaka hojného výskytu srnčej zveri. Dnes sa sem však chodí hlavne kvôli vlkom.

V roku 2015 tu totiž vznikol unikátny trojhektárový prírodný vlčí výbeh, kde môžete vlky pozorovať z 300 metrov dlhej a niekoľko metrov vysokej drevenej lávky s vyhliadkovými plošinami.
Aktuálne sa vo výbehu nachádza 14 jedincov. Celoročne otvorený vlčí výbeh je spomedzi všetkých výbehov s vlkmi v Česku výnimočný svojim prostredím, ktoré tvorí starý smrekový les s jedľami a skalnatým terénom.
Ten pripomína prirodzené životné prostredie vlkov. Vďaka prirodzenému prostrediu sa vo výbehu vlci správajú podobne ako v divokej prírode. Jediné, čím sa líši, je jeho oplotenie a tiež fakt, že si vlci nepotrebujú zháňať potravu.
K výbehu sa dostanete prechádzkou po náučnom chodníku. Dozviete sa na nej zaujímavosti o ich správaní, rituáloch, živote i ďalšiu informáciu o týchto šelmách.
Na začiatku náučného chodníka vás privíta ekologická horská drevená stavba návštevníckeho centra.
To disponuje veľkoplošnými obrazovkami, na ktorých môžete tiež šelmy sledovať, keďže sú stále kamerami monitorované, obchodom so suvenírmi a prednáškovou sálou.
Modrava
Neďaleko Srní sa nachádza bývalá drevárska obec Modrava, celoročne využívané a obľúbené miesto turistiky aj letnej cyklistiky.
Obec sa nachádza na sútoku troch potokov, popri ktorých to máte k najkrajším miestam na Šumave blízko. Vybrať sa môžete napríklad na neďaleké rašelinisko „Cikánsku slať“ s pestrou flórou, prípadne po drevenom chodníku cez okružný náučný chodník „Tříjezerná slať“ s troma rašelinovými jazierkami, ktorá je sprístupnená aj pre cyklistov.
Odtiaľ môžete pokračovať k 37 metrovej rozhľadni na Poledníku, ktorá ponúka výhľady na široké okolie.
Príjemnú prechádzku popri vodnom toku ponúk aj Vchynicko-tetovský plavebný kanál.
Kedysi toto technické dielo slúžilo k splavovaniu dreva z tamojších lesov. Na niekoľkých miestach po trase kanálu sa dochovali pôvodné klenuté kamenné mosty a na mnohých miestach zvyšky vymurovaného koryta. Kanál, ktorého trasa je dlhá zhruba 16 kilometrov slúži pre peších aj pre cyklistov.

Na trase sa nachádza 9 panelov s informáciami o súčasnosti aj minulosti tamojšieho kraja. Napojiť a vyjsť z trasy sa dá na viacerých miestach.
V obci Modrava môžete navštíviť drevárske návštevnícke infocentrum Dřevák s interaktívnou drevárskou expozíciou, s množstvom drevených výrobkov, zvieratiek, hračiek a kuchynských potrieb.
Môžete si tu kúpiť a hneď na mieste aj vymaľovať nejaké drevené zvieratko. Vaše deti sa tu budú cítiť ako v raji.
Rabí
Zrúcanina hradu Rabí patrí medzi najrozsiahlejšie v Čechách a zároveň najnavštevovanejšie hrady Plzenského kraja.
Hrad sa rozkladá na ploche takmer jedného hektára. Dĺžka jeho hradieb a budov dosahuje spolu zhruba 3 kilometre. Svojho času disponoval jedným z najvyspelejších obranných systémov v Európe.
Hrad ponúka svojim návštevníkom viacero prehliadkových trás, na ktorých sa zoznámite s hradnou históriou. V jednotlivých miestnostiach uvidíte modely hradu, ktoré názorne približujú stavebný vývoj hradného areálu a archeologické nálezy zbraní, či keramiky.
Navštívite vyhliadkovú terasu na veži a po úzkom schodisku zostúpite aj do pivničných priestorov.
V podzemí hradu môžete obdivovať dobovú chladničku a mrazničku, na čo slúžili v stredoveku do skál vytesané priestory, kde sa po celý rok udržiavala teplota niečo nad 0 stupňov Celzia.
Pri prehliadke sa dozviete aj rôzne zaujímavosti, napríklad aj to, na akom mieste tu prišiel pri obliehaní hradu vodca husitov Jan Žižka z Trocnova o svoje pravé oko, či aká hlboká je hradná studňa.
V priebehu celého roka sa na hrade usporadúvajú tiež najrôznejšie kultúrne akcie zamerané pre deti i dospelých.
Ďalšie tipy z regiónu
Navštívte vodný hrad Švihov neďaleko Klatov. Prehliadkové okruhy vám tu priblížia život šľachty v stredoveku. Hrad sa preslávil tým, že sa tu nakrúcala kultová rozprávka o Popoluške s Libušou Šafránkovou v hlavnej úlohe. Za zážitkami sa môžete vybrať aj do mestečka Sušice. V tamojšom múzeu Šumavy na hlavnom námestí sa zoznámite s výrobou zápaliek, ktoré mesto preslávili po celom svete. Uvidíte tu aj najväčší cínový poklad v Českej republike a veľký mechanický funkčný betlehem. Dielo zachytáva život, staré remeslá, krajinu a významné pamiatky Sušíc a Šumavy. Pokiaľ máte radi panoramatické výhľady na krajinu, ideálnym miestom je návšteva hradu Kašperk. Z kedysi najvyššie polozeného kráľovského hradu v Čechách budete mať Šumavu ako na dlani. Viac sa o turistických atrakciách regiónu dozviete na Kudyznudy.cz