Keď sa končí leto, nastáva čas, keď treba napraviť škody, ktoré na našej pleti zanechali slnečné lúče či teplotné výkyvy spôsobené pobytom v klimatizovaných miestnostiach.
Taktiež vodeodolné opaľovacie krémy, ako aj používanie antiperspirantov pokožku v lete nielen chránili, ale ju aj zaťažovali.
Jeseň nám dáva príležitosť dôkladným ošetrením pleť dostať do želanej rovnováhy a postupne ju pripraviť na zimu.
„S pribúdajúcimi rokmi v kalendári má už aj koža svoje odžité a návrat do dobrej kondície je z roka na rok ťažší. Všeobecný proces starnutia totiž ovplyvňuje vzhľad a pocit z pokožky už okolo 25. roku života. Od tohto bodu sú látky, ktoré jej dodávajú mladistvý vzhľad produkované v organizme v menšom množstve, čo spôsobuje vonkajšie znaky starnutia pleti,“ vysvetľuje dermatologička Andrea Kozárová.
Krok 1: Dôkladné ošetrovanie

Je známe, že prudké slnko urýchľuje starnutie a rohovatenie pokožky.
Práve v tomto období potrebuje pleť oveľa viac výživy.
Pokračujte preto v používaní telových mliek a krémov, ktoré zmiernia napätie a šúpanie pokožky.
Hydratovaná pleť ostáva ucelená a aj opálenie si udržíte dlhšie.
Krok 2: Zbavte pokožku odumretých buniek
Po lete je priam nevyhnutné kožu ošetriť jemným pílingom, ktorý pleť účinne a zároveň šetrne hĺbkovo vyčistí.
Týmto krokom otvoríte cestu k lepšiemu vstrebávaniu sa telovým ošetrujúcim krémom.
Za reč stojí aj návšteva kvalitných kozmetických centier, kde môžete absolvovať jemné čistenie pleti a napríklad mikrodermabráziu.
Šetrná metóda hĺbkovo čistí póry, odstraňuje povrchové pigmentové škvrny a rozjasňuje pleť.
Krok 3: Dôkladná hydratácia a výživa

Už naše prababičky vedeli, že najvhodnejšie je natrieť ošetrujúce prípravky na ešte polovlhkú kožu po sprchovaní sa.
Vlhkosť totiž viaže lipozómy a ceramidy, obrovským pomocníkom tohto procesu je urea či kyselina močová, ktorá dodáva pleti pružnosť a jemnosť.
Ďalšou vhodnou zložkou pleťových mliek je maslo karité, ktoré dodá pokožke hĺbkovú výživu, hydratuje ju a spomaľuje proces jej starnutia.
Krok 4: Rozmaznávajte sa
Posledný krok je u mnohých žien ten najobľúbenejší, pretože je spojený s fázou relaxu.
Stačí si vybrať výrobok, ktorý preferujete a užívať si svoj relaxačný rituál, napríklad vo vani. Obľube sa tešia oleje do kúpeľa, sprchové oleje a masážne kefy.
Nezabúdajte pritom na končatiny. Masáž rúk a nôh je nielen príjemná, ale aj prospešná.
Látky dôležité pre kožu
Vitamín A
Je pre pleť jedným z najdôležitejších. Reguluje diferenciáciu a delenie buniek, produkciu mazu a hrá úlohu vo vytvorení jej ochrannej funkcie. Znižuje odbúranie kolagénu a stimuluje tvorbu nových vlákien spojivového tkaniva z kolagénu v hlbokých vrstvách kože.
Má veľký význam pre pleť ľudí v strednom a staršom veku, pretože podporuje obnovu pokožky a pomáha udržiavať pleť jemnú a pružnú a tým spomaľuje jej starnutie.
Vitamín C
Je v oblasti estetickej dermatológie oceňovaný najmä pre jeho schopnosť zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu v koži, teda látok, ktoré udržiavajú mladý vzhľad pokožky.
Vitamín C je aj účinný antioxidant, ktorý chráni pleť pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pri vystavovaní kože UV žiareniu. Redukuje melanín nachádzajúci sa v koži, a tak napomáha odstráneniu nadmernej pigmentácie pokožky.
Preto treba prijímať dostatočné množstvo vitamínu C aj vnútorne, či už prostredníctvom konzumácie vhodných potravín, alebo doplnkov výživy.
Vitamín E
Zaručuje efektívny boj proti pôsobeniu voľných radikálov, ale aj redukciu nežiaducich prejavov rôznych typov dermatitíd. Podporuje regeneračný proces a zároveň chráni kožu pred jej poškodením UV žiarením.
Kyselina hyalurónová
Radí sa k látkam s najväčšou schopnosťou viazať na seba vodu, a preto dokáže pleť výborne zavodniť a udržať ju dlhodobo hydratovanú.
Skvalén
Je súčasťou lipidového systému kože - prirodzenej kožnej bariéry, zároveň účinkuje aj ako distribútor účinných látok prenikajúcich do spodných vrstiev kože.