Genetika je v niektorých prípadoch len výhovorka, ktorou ľudia ospravedlňujú dôsledky nezdravého životného štýlu. Dobrými príkladmi zdravotných komplikácii, ktoré majú ľudia predovšetkým vo svojich rukách, sú obezita, zubné kazy či celulitíta.
Existujú však aj ochorenia či telesné procesy, ktoré priamo súvisia s dedičnosťou a prenášajú sa z matky na dcéru.
Hoci aj tu platí, že dedičnosť je len jeden z faktorov, pre zdravie dcér je veľmi dôležité vedieť čo najviac o zdraví a zdravotných komplikáciách svojich matiek. Vďaka správnym informáciám a následnej prevencii dokážu ženy lepšie ovplyvniť svoje telesné aj duševné zdravie.
Rakovina prsníka

Karcinóm prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenie žien na Slovensku.
Pri liečbe tohto ochorenia hrá kľúčovú úlohu včasná diagnostika, ktorá zahŕňa samovyšetrenie, sonografické a mamografické vyšetrenie, ale aj dôslednú rodinnú anamnézu. Päť až desať percent ochorení totiž môže mať genetické príčinu.
Ak sa teda v rodine nachádzali ženy, predovšetkým matky a staré matky s rakovinou prsníkov či vaječníkov, narastá riziko aj pre mladšie členky rodiny.
Prevencii by mali veľkú pozornosť venovať najmä ženy, ktorých príbuzné ochoreli na rakovinu v období pred menopauzou. Pre dedičnú formu je totiž charakteristické skorý vek nástupu nádorovej choroby.
Tieto ženy môžu zdediť nebezpečnú mutácia génov BRCA1 a BRCA2, ktoré zvyšujú riziko chorôb o 55 až 85 percent.