„Predám kočík po jednom dieťati. Top stav, ale nie najnovší model. Chvíľu sme ho odkladali, ale už ho nevyužijeme. Prebaľovacia taška, sieťka proti hmyzu, pláštenka do dažďa a slnečník. Iba osobný odber.“ Takto a podobne znie mnoho inzerátov na sociálnych sieťach aj bazárových weboch.
Formulka „po jednom dieťati“ vyjadruje nielen to, že tovar je s najväčšou pravdepodobnosťou zachovalý a oplatí sa ho predať aj kúpiť, ale aj to, že pre mnohé ženy už nie je potrebné veci skladovať.
Kým predchádzajúce generácie si takmer vždy odkladali detskú výbavu pre ďalšie deti, čoraz viac súčasných žien nemusí. Dobrovoľne totiž zostávajú matkou len jedného dieťaťa.

Trend je navyše na vzostupe a podľa demografických odhadov bude aj na Slovensku jednodetnosť už v najbližších desaťročiach predstavovať hlavný rodinný model.
Polovica Sloveniek bude mať najviac jedno dieťa
Ženy čoraz častejšie strategicky odkladajú rozhodnutie stať sa matkou. Hlavné príčiny nie sú prekvapujúce: dlhšie obdobie vzdelávania žien a nepriaznivá ekonomická situácia.
Nemenej dôležitá je aj partnerská nestabilita či vôbec možnosť nájsť správneho partnera. Najmä z týchto dôvodov sa pre ženy čoraz častejšie ich prvé materstvo stáva aj posledným.
“Model dvojdetnej rodiny prestáva byť dominantným reprodukčným modelom.
„
Podľa Branislava Šprochu, vedúceho Výskumného demografického centra INFOSTAT, má štvrtina žien zo silnej generácie sedemdesiatych rokov, teda takzvaných Husákových detí, len jedno dieťa.
U žien narodených v polovici osemdesiatych rokov sa jediné materstvo očakáva už vo vyše tridsiatich percentách.
„Spolu s jednodetnosťou navyše môžeme očakávať aj nárast bezdetnosti, a to až nad hranicu 20 percent. To znamená, že viac ako polovica žien na Slovensku sa stane matkou nanajvýš jedného dieťaťa a model dvojdetnej rodiny prestáva byť dominantným reprodukčným modelom,“ uvádza pre SME Šprocha. Takýto typ správania podľa neho nebol na Slovensku dosiaľ bežný.