Pomáhate ľuďom objavovať ich talenty. Ako ste sa k tomu dostali?
Pracovala som ako manažérka finančného oddelenia v medzinárodnej IT korporácii. Po čase som si všimla, že aj ľudia z iných oddelení za mnou chodia radiť sa o pracovnom postupe alebo rozvoji talentu.
Rozvíjala som totiž svojich ľudí tým, že som im zadeľovala prácu, v ktorej boli dobrí a využívali pritom svoj vnútorný potenciál.
Pýtala som sa ich, čo ich baví a v čom spočíva ich kľúčový talent. Ak mal niekto zmysel pre detail, dala som mu robiť hĺbkovú analýzu. Keď bol tvorivý, dala som mu za úlohu vymyslieť kreatívne riešenie nejakej situácie.

Vďaka tomu som dosiahla tridsaťpercentné zlepšenie spokojnosti zamestnancov s manažmentom. Dozvedeli sa to ľudia z iných oddelení.
Požiadali ma o osobný mentoring a poradenstvo v oblasti kariéry. Zistila som, že je to vo firme akoby moje druhé povolanie.
Čo ste museli urobiť, aby ste mohli profesionálne objavovať talenty ľudí na Slovensku?
Prihlásila som sa na ročný akreditovaný kurz u Thomasa Dienera, ktorý jeznámym švajčiarskym kariérovým poradcom a psychológom.
Naučila som sa rôzne zážitkové metódy odhaľovania vnútorného potenciálu a vrodených talentov.
Keď som si pripravovala TEDx prezentáciu o tom, ako môžeme odhaliť svoje talenty v detstve či dospelosti, uvedomila som si, že môj talent spočíva viac v kariérovom poradenstve ako vo financiách, ktoré som predtým manažovala.
Dala som výpoveď a dnes sú to dva roky, čo podnikám.

Ako sa objavuje talent. Dá sa objaviť okamžite alebo je to u niektorých ľudí dlhšia cesta?
Robím skupinové aj individuálne kariérové poradenstvo. Zistila som, že ak je v skupine introvert, trvá to dlhšie.
Zuzana Záhradníková
- Vyštudovala odbor medzinárodne vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave,
- momentálne študuje kurz psychológie na Univerzite Komenského v Bratislave.
- Je certifikovanou kariérovou poradkyňou a expertkou na kľúčové talenty.
- Bola inšpiratívnou spíkerkou na tému Talent v IBM, MEDUSA Group, Maxman Consultants, nadácii PONTIS.
- Venovala sa aj projektu Návrat po materskej dovolenke.
- Je majiteľkou firmy Career Spring, spoluzakladateľkou Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry.
Zvyčajne to nie je jasné z jedného sedenia. Pri individuálnom poradenstve mám viaceré techniky, kde aj veľmi silný introvert lepšie spolupracuje.
Najradšej využívam projektívnu metódu asociácií. Pracujem v nej s pohľadnicami, ktoré ľudia opisujú a na základe toho a aj iných techník po približne troch hodinách sedenia väčšinou odhalíme vnútorný talent človeka.
U niektorých ľudí je to veľmi silné a vieme talent odhaliť už po polhodine alebo po hodine na základe výstupov z testov a použitím niekoľkých techník. U niektorých ľudí to trvá dlhšie.
Dokonca sa tvrdí, že jedno až dve percentá populácie nemá žiadny vrodený talent. Môže sa stať aj to, že ovládajú všetko veľmi priemerne a všeobecne.
Je to preto, že v detstve nastala určitá chyba. Mohli mať na niečo talent, no nerozvíjali ho naplno, prípadne ich v tom rodičia nepodporili a talent sa neobjavil. Talent je skrátka niečo, v čom je človek výnimočný a jedinečný.
Začnime teda od detstva. Je dobré, ak rodičia dieťaťu ponúknu viacero krúžkov a ono si samo vyberie, čo ho baví a v čom je dobré?
Do desiatich, maximálne dvanástich rokoch by sa mal rozvinúť kľúčový talent človeka. Odporúčam, aby do desiatich rokov dieťa vyskúšalo všetko, čo ho baví.
Rodičia by si nemali projektovať nenaplnené sny do svojich detí. Nemali by ich prihlasovať na krúžky, ktoré v detstve nestihli absolvovať oni. Mali by si skôr všímať, čo dieťa baví a podporovať ho v tom.
Ak si dieťa doma skladá lego a buduje niečo zložitejšie, bude mať pravdepodobne technické alebo stavebné nadanie. Ak dieťa kreatívne niečo vyrába z korálikov, môže mať umelecký talent.
V približne šiestich rokoch môžeme vedieť, k čomu dieťa inklinuje. Rodičia bývajú aj nevšímaví a nemajú na dieťa dosť času, aby si uvedomili, v čom je dobré.
Stáva sa aj to, že dieťa niečo baví, no vzdá sa kvôli učiteľovi, ktorý ho nevedie správne. Vždy je to o diskusii. Učiteľ aj tréner sa dajú zmeniť a dieťa môže svoj talent rozvíjať ďalej.
Tvrdíte, že keby sme robili to, v čom sme dobrí, môžeme sa stať výnimočnými. V práci nás však veľakrát nútia robiť všetko a tým sa stávame priemernými. Je úlohou manažérov a šéfov, aby v nás tento potenciál objavili?