Dnes si mladých ľudí predstavujeme celkom jasne - mnohí sú zúfalo oddaní sociálnym médiám, v rukách majú smartfóny, scrollujú, swipeujú, sharujú a fotia.
Stále sú online a svoje priateľstvá intenzívne udržiavajú aj (alebo najmä) vo virtuálnej rovine.
Tento obraz sa však možno časom zmení iba na nie vždy platný stereotyp. Ukazuje sa totiž, že hoci tínedžeri stále vo veľkom holdujú sociálnym sieťam, uvedomujú si ich dopad a čoraz väčší počet z nich svoj vzťah k technológiám prehodnocuje.
Facebook už ich neláka a paradoxom je, že patria k digitálnym ľuďom Generácie Z. Tú tvoria deti narodené po roku 1995, ktoré už prišli do sveta ovládaného technológiami a bez ktorých si ho ani nevedia predstaviť. Nevedia, ale chceli by.
Mladí strácajú záujem

Nový trend môže niektorých prekvapiť. Denník The Guardian cituje istý britský prieskum z roku 2017, ktorého účastníkmi boli školáci a ktorý ukázal, že až 63 percent z nich by bolo šťastných, keby sociálne médiá nikdy neboli vynájdené.
Ďalší výskum medzi 18 až 24-ročnými mladými ľuďmi zistil, že zmenili svoj postoj k sociálnym médiám - za posledné dva roky totiž o deväť percentuálnych bodov klesol počet tých, ktorí tvrdia, že sú pre nich dôležité.
Je možné, že mladá generácia prestáva byť uchvátená digitálnym svetom? Určite to neplatí celoplošne, no rozhodne sa už teraz nájdu takí, ktorí budú radšej offline.