Bolestivá menštruácia každý mesiac komplikuje bežný život zhruba dvadsiatim percentám žien. Proti kŕčom najčastejšie bojujú liekmi proti bolesti alebo úpravou hormonálneho cyklu.
Priebeh menštruácie sa však do veľkej miery dá ovplyvniť životným štýlom a stravou. Hoci sa mnoho žien počas svojich dní nekontrolovateľne vrhá na nezdravé, sladké aj slané jedlá, nevedomky si tak ešte viac škodia.

Sladkosti a celkovo jedlá s vysokým obsahom sacharidov spôsobujú prudké kolísanie cukru v krvi, čo môže mať za následok ešte výraznejšie zmeny nálad, než tie, ktoré vyvolávajú hormonálne zmeny.
Zlú službu však robia aj potraviny s vysokým obsahom soli. Počas menštruácie telo žien zadržiava tekutiny, čo sa prejavuje opuchmi a nadbytočná soľ v pochutinách túto situáciu len zhoršuje.
Opatrnosť je na mieste aj pri kofeíne a alkohole. Obe látky totiž zhoršujú PMS a na organizmus pôsobia intenzívnejšie ako zvyčajne.
Do jedálnička by ste, naopak, mali zaradiť potraviny, ktoré udržiavajú stabilnú hladinu cukrov v krvi, ako napríklad celozrnné cestoviny, zemiaky či tmavú ryžu. Proti kŕčom pomáhajú aj potraviny s vysokým obsahom horčíka, draslíka a vápnika, ako aj vitamíny C a B6.
Horká čokoláda. Túžbu po sladkom zdravo uspokojí čokoláda s obsahom 85 percent kakaa. Obsahuje magnézium, ktoré pôsobí proti kŕčom.
Losos. Obsahuje mastné kyseliny známe ako omega-3, ktoré pomáhajú zmierniť zápaly a bolesti.
Banány. Majú vysoký obsah draslíka, obsahujú vitamín A, C, horčík, fosfor, vápnik, selén a iné cenné látky. Banány pomáhajú v boji proti kŕčom a zmierňujú nadúvanie.
Ananás. Je bohatý na vitamín C, obsahuje vlákninu a draslík, ktorý pôsobí proti kŕčom. Vysoký obsah minerálneho mangánu je účinnou prevenciou osteoporózy.
Špenát a iná listová zelenina. Potravina, ktorú by ženy mali mať v každodennom jedálničku. Je zdrojom vápnika, železa a stabilizuje hladinu krvného cukru. Obsahuje aj vitamín C, betakarotén, zeaxantín či luteín, ktoré prospievajú pleti a vlasom.
Mrkva. Je zdroj betakaroténu, ktorý sa v organizme premieňa na vitamín A. Ten je prospešný pri mastnej pleti, a teda aj akné, ktoré sa v čase menštruácie zhoršuje.
Hummus. Nátierka z cícera obsahuje množstvo látok, ktoré sú v čase menštruácie dôležité: najmä železo, draslík, bielkoviny či horčík.
Vajcia. Obsahujú vitamíny B6, D a E. Tie spolupracujú pri odstránení príznakov PMS.
Voda. Keď hladina estrogénu a progesterónu klesá, telo zadržiava viac vody. To môže spôsobiť zápchu, plynnatosť a nadúvanie. Proti tomu pomáha piť dostatočné množstvo vody.
Ďumbier. Pikantný koreň pôsobí proti nevoľnosti, nafukovaniu a pomáha tlmiť bolesti. Okrem toho je výbornou prevenciou osteoporózy.
Arašidové maslo. Je zdrojom horčíka, ktorý pomáha regulovať serotonín, a tak môže pomôcť zabrániť striedaniu nálad. Počas menštruácie je nápomocný i draslík, ktorý je dôležitý pri správnom udržiavaní vody v tele.
Harmančekový čaj. Okrem toho, že výborne chutí a neobsahuje kofeín a teín, účinne pomáha znižovať svalové napätie. Z rovnakého dôvodu sa odporúča piť čaj preventívne.
Kel. Je jedným z najlepších rastlinných zdrojov vápnika, ktorý účinné pomáha zmierniť menštruačné kŕče.
Slnečnicové semienka. Sú nabité vitamínom E, zinkom a horčíkom, ktoré tíšia kŕče. Okrem toho sú výborným zdrojom vitamínu B6.
Ovos. Ovsené vločky sú najlepšie raňajkové menu počas vašich dní. Ovos je plný minerálneho horčíka a zinku. Najlepšie je zaliať ho deň vopred. Neupravený ovos obsahuje kyselinu fytovú, ktorá môže blokovať vstrebávanie vápnika, zinku a horčíka v črevách.