O pivovarníctve a pití piva sa vo všeobecnosti viac uvažuje ako o oblasti, ktorej dominujú muži. Hoci sa to môže zdať ako zvláštnosť, v skutočnosti je história piva vlastne históriou žien. Práve ony boli kedysi hnacou silou väčšiny produkcie piva vo svete.
Archeológovia zistili, že prvý fermentovaný nápoj z ryže, medu a ovocia pili ľudia už medzi rokmi 7000 a 5700 pred Kristom v Číne.
Prvé jačmenné pivo sa zase vyrábalo v Mezopotámii, približne pred 3500 rokmi a zmienka o tomto nápoji je aj v Epose o Gilgamešovi, najstaršom dochovanom epickom príbehu na svete. Isté však je, že už od počiatkov ho varili ženy.
Bohyne piva

To, čo dnes považujeme za emancipáciu v pivovarníckom priemysle, bolo v staroveku prirodzenou deľbou práce.
Muži primárne lovili a ženy zbierali suroviny a plodiny, aby chystali potravu, vrátane varenia piva.
Etnografické a archeologické výskumy túto činnosť pripisujú ženám na všetkých obývaných kontinentoch.
U starovekých Sumerov verili, že pivovarníctvo je jedinou profesiou, na ktorú dohliada ženské božstvo. Bohyňu piva volali Ninkasi a zachoval sa aj najstarší známy recept na pivo v podobe Hymny Ninkasi. Pre sumerské ženy malo varenie piva i náboženský význam.
Podľa vedcov sa Sumeri a tiež Babylončania zaslúžili o to, že sa varenie piva rozšírilo aj na africký kontinent.
Starovekí Egypťania uznávali bohyňu piva Tenenet a dokonca sa našli aj hieroglyfy zobrazujúce ženy, ktoré varia a pijú pivo cez špeciálnu slamku. Tá slúžila na to, aby ho mohli piť zo spodnejších vrstiev a vyhli sa tak hrubej špinavej vrstve na povrchu.
Svoje božstvá a taktiež vlastné recepty na pivo mali aj severské národy. Fíni napríklad verili v existenciu ženy Kalevatar, ktorá vynašla pivo tým, že zmiešala med a medvedie sliny.
A Vikingovia iba ženám dovolili, aby varili tento nápoj, ktorý im mal dodať sily pred dobyvateľskými vojnami.

Bezpečnejšie ako voda
Ak hovoríme o starovekom pive, treba dodať, že išlo nielen zložením, ale aj konzistenciou o iný nápoj, ako ho poznáme dnes.
Pri varení piva sa skôr experimentovalo a nie všetci, ktorí ho varili, presne rozumeli procesom kvasenia či skladovaniu piva, takže sa niekedy rýchlo kazilo.
Postupne sa však recepty vylepšovali a aj pivo menilo svoju podobu.
Išlo väčšinou o nápoj s nízkym obsahom alkoholu a neskôr počas stredoveku bolo napríklad bezpečnejšie piť práve pivo na rozdiel od vody, ktorá bola v mestách často znečistená.