Tehotné ženy to majú v istom zmysle najľahšie. Na pracovisku ich chráni legislatíva, budúca matka je vo všeobecnosti v spoločnosti prijímaná pozitívne a zväčša s úprimnou pozornosťou.
Hovoriť o priebehu tehotenstva, dokonca aj o ťažkostiach s ním spojených, nie je problém a často sa do debaty ochotne zapoja aj muži.
Mnohé nevyhnutné a prirodzené fázy v živote ženy sú však stále spoločensky tabuizované. Informácia o tom, že žena menštruuje či situácia, keď na verejnosti dojčí svoje dieťa, sa často vnímajú ako porušenie normy či slušnosti.
Inak to nie je v prípade menopauzy a klimaktéria, teda pomerne dlhého obdobia, v ktorom ženský organizmus prechádza množstvom zmien a je spojený s viacerými sprievodnými javmi.
Prechod je len predmetom vtipov

Klimaktérium je prechodové obdobie, do ktorého ženský organizmus vstupuje zhruba v čase medzi 45. a 60. rokom života.
Ide o postupné ukončenie cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov a tým aj stratu plodnosti. Jeho súčasťou je menopauza, teda posledné menštruačné krvácanie.
Podobne ako menštruácia aj klimaktérium je predmetom vtipov o náladovosti žien. Len výnimočne sa o nej vedie bežný a otvorený rozhovor. Zmena v tomto smere by podľa odborníkov pomohla nielen ženám, ale aj ich zamestnávateľom. Téme klimaktéria a zamestnania sa venuje aj britský The Guardian.
Klimaktérium je spojené s viacerými prejavmi, ktoré môžu žene dlhodobo komplikovať život, napríklad návaly tepla, problémy so spánkom a migrény.
Podľa britskej správy o vplyve klimaktéria na ekonomiku má až 75 percent žien príznaky, ktoré ovplyvňujú ich pracovný výkon.