O materskom mlieku, umelej výžive a o tom, čo je správna prax, aby sa dieťa dojčilo, koluje veľa mýtov. Fámy niekedy rozsievajú aj samotní zdravotníci, no predovšetkým sú to ženy a matky, medzi ktorými kolujú a často sa prenášajú z jednej generácie na druhú.
Nezriedka ide o také otázky, ktoré sú pre správny začiatok dojčenia kľúčové a významné ako pre matku, tak aj dieťa. Pozreli sme sa na najčastejšie z nich a zistili, čo o nich hovoria lekári, výskumy i prestížne zdravotnícke organizácie.
V článku sa dozviete:
Prečo je materské mlieko unikátne a nenahraditeľné
Materské mlieko sa tvorí už pred pôrodom
Ako sa spúšťa dojčenie?
Prečo dojčiť (pozitívne dôsledky prirodzenej výživy bábätka)
Prečo sú kľúčové prvé hodiny a dni po pôrode
Ako by mala vyzerať dobrá prax tesne po pôrode
Či dokážu dojčiť všetky ženy
Ako dlho by sa malo dojčiť
Prečo je materské mlieko jedinečné a nenahraditeľné
Často sa hovorí o tom, že dnešná umelá výživa už je na takej úrovni, že dokáže materské mlieko nahradiť. Nie je to pravda a nikdy nebude, pretože materské mlieko je šité priamo na mieru konkrétneho bábätka.

Nachádzajú sa v ňom bielkoviny, cukry, vitamíny, minerály, jedinečné tuky, živé a kmeňové bunky, protilátky, probiotiká, prebiotiká, látky, ktoré chránia proti infekciám a rakovine a mnohé ďalšie.
„Nikdy nič nenahradí materské mlieko, ktoré je vždy ideálne. Napríklad aj keď sa dieťa narodí predčasne, tak mlieko, ktoré sa začne matke tvoriť, je prispôsobené práve tomu, že sa jej dieťa narodilo skôr,“ vysvetľuje pediatrička Elena Prokopová.
Materské mlieko obsahuje všetko dôležité aj po imunologickej stránke. Práve to je niečo, čo umelé mlieko nikdy nedokáže nahradiť. „Sú to napríklad aj protilátky proti niektorým chorobám, ktoré matka prekonala,“ približuje detská lekárka a dodáva, že nenahraditeľná je aj psychogénna a fyzická zložka celého dojčenia – teda samotný priamy kontakt matky a dieťaťa.
Platí teda, že umelá výživa bola vyvinutá ako núdzová náhrada pre špeciálne situácie a nie ako rovnocenná alternatíva materinského mlieka.
Kedy sa začína tvoriť materské mlieko
Telo sa pripravuje na dojčenie od začiatku tehotenstva, jedným z jeho prvých príznakov je citlivosť bradaviek a rast prsníkov.
„Už dlhú dobu pred polovicou tehotenstva sa začína v prsiach tvoriť mlieko. Niektoré ženy ho v tehotenstve občas pozorujú zaschnuté na bradavkách alebo im vyteká z prsníkov,“ hovorí lekárka a predsedníčka združenia Mamila, Lucia Kantorová.
Nie je teda pravda, že po pôrode ženy ešte mlieko nemajú a musia čakať, kým sa im začne tvoriť. Žena k pôrodu prichádza už s prsiami, v ktorých mlieko je.
Tento mýtus podľa Prokopovej pretrváva pre rôzne dôvody. Kolostrum, teda prvé mlieko, môže mať rôznu konzistenciu od hustejšej cez redšiu a u niektorých matiek tečie skôr po kvapkách. Aj preto môžu mať pocit, že majú mlieka menej, než by čakali. Dieťa však pri správnom prisatí dokáže už od pôrodu vypiť dostatok mlieka a nasýtiť sa.