Jedna sa volá Shudu, druhá Lil Miquela. Ich vek neprezradíme, pretože vlastne žiaden nemajú.
Namiesto toho sa však môžu pochváliť státisícami fanúšikov, ktorí im prejavujú priazeň na sociálnych sieťach a tiež tým, že nemajú núdzu o lukratívnu prácu, o ktorú sa bijú tisíce ďalších žien rôzneho veku. Nutno dodať – skutočných žien.
Vyzerá to tak, že modelingoví skauti a módne domy sa však už nemusia spoliehať na náhodu, že nájdu tú správnu tvár či telo pre svoj produkt. Stačí, aby ju vytvoril počítač podľa ich predstáv, rovnako ako Shudu, Lil Miquelu a ďalšie digitálne supermodelky.
Ilúzia verzus skutočnosť

O Shudu, instagramovej modelke, ktorá má dnes vyše 130-tisíc followerov na Instagrame, sa začalo hovoriť ako o prvej digitálnej supermodelke na svete.
Jej autor, 29-ročný londýnsky fotograf Cameron-James Wilson, je presvedčený, že určite nebude poslednou.
Ľudia dokonca o tom, že nie je skutočná, najprv netušili, hoci isté pochybnosti sa našli. Wilson ich potvrdil až po týždňoch špekulácií.
A inšpiroval sa aj ďalej - vytvoril modelku Brenn, ktorá má reprezentovať skutočné ženy v ešte väčšom meradle. Nevyzerá celkom bezchybne, má plus size veľkosť a dokonca strie.
Módnou ikonou na sociálnych sieťach sa stala aj Lil Miquela, ktorá je špecifickým digitálnym avatarom.
Miquela má vyše 1,3 milióna fanúšikov a aj napriek tomu, že vyzerá pomerne realisticky, niet pochýb o tom, že ide o výtvor umelej inteligencie. To však nezabránilo magazínu Time zaradiť ju na zoznam medzi 25 najvplyvnejších ľudí na celom internete a mnohým značkám ako Prada, Balenciaga či Coach nechať ju propagovať ich módu.
Odborníci sa zhodujú, že umelá inteligencia zotrela hranice medzi skutočnosťou a svetom fantázie, ich prepojenie je zrazu oveľa silnejšie než kedykoľvek predtým.