Kolegovia vás poklepú po pleci, zdvihnú palec a povedia, že to bola dobrá práca. Vaša stará mama sa chváli kamarátkam a je hrdá na vaše úspechy. Šéf vám dokonca navrhol mimoriadne odmeny.
Hoci sa to nestalo po prvý raz, máte pocit, že toto celé je len nejaké nedorozumenie. Že úspech, ktorý ste dosiahli, si nezaslúžite, stal sa omylom alebo dokonca na niečí úkor.
Namiesto radosti z dobre vykonanej práce sa bojíte, kedy bublina praskne. Kedy všetci prídu na to, že klamete. Možno sa však okolie nemýli a zahráva sa s vami vaša myseľ.
Fenomén imposter – keď si myslíte, že podvádzate
Na príčine môže byť psychologický fenomén nazývaný imposter (z anglického slova podvodník), ktorý núti ľudí pociťovať svoj úspech ako klamstvo.

Práve z toho dôvodu sa mu hovorí aj syndróm podvodníka alebo syndróm nezaslúženého úspechu.
Hoci nepatrí medzi oficiálne psychiatrické ochorenia, psychológovia si uvedomujú, že ide o reálnu a veľmi špecifickú formu intelektuálnych pochybností, ktorá ľuďom komplikuje ich profesionálny aj osobný život.
Po prvý raz ho koncom sedemdesiatych rokov vo svojej práci opísala dvojica psychologičiek Pauline Clanceová a Suzanne Imesová. Zameriavali sa na vnímanie úspechu stopäťdesiatich vysokokvalifikovaných žien, ktoré dosiahli nadpriemerné študijné výsledky a viedli úspešnú kariéru.
Napriek tomu, že úspechy týchto žien boli objektívne, ony samy nepociťovali vnútorné uznanie ani satisfakciu. Naopak, vykazovali symptómy súvisiace s depresiou, úzkosťou a nízkou sebadôverou.
Ženy trápi častejšie, mužov viac
Svoje úspechy odôvodňovali ako súhru náhod, šťastie a zdalo sa im, že iní ľudia nadhodnocujú ich intelekt a schopnosti. Špecifikom pritom je, že o vlastnej hodnote ich nepresvedčil ani čoraz väčší úspech. Naopak, s každým ďalším dobrým projektom sa ich nedôvera v seba prehlbovala.