Prestrihnutie pupočnej šnúry je často vnímané len ako symbolické prerušenie kontaktu medzi matkou a dieťaťom a začiatok jeho samostatnej cesty životom. Lekári ho väčšinou vykonajú bezprostredne po narodení dieťaťa.
Svetová zdravotnícka organizácia však pred skorým strihaním pupočníka varuje. Je totiž preukázateľne škodlivé pre zdravie dieťaťa po pôrode a môže byť príčinou problémov aj v neskoršom veku.
Podľa odporúčania správy WHO pritom stačí počkať so strihaním zhruba tri minúty a dieťa získa mnoho okamžitých aj celoživotných benefitov.
Načo slúži pupočná šnúra
Pupočná šnúra v skutočnosti nespája matku a dieťa, ako si mnoho ľudí predstavuje. Ide o dôležitú anatomickú štruktúru medzi dieťaťom a placentou, ktorá umožňuje transport krvi.

Obsahuje pupočníkové tepny a žily, ktoré sa spolu s placentou spolupodieľajú na dýchaní plodu a jeho zásobovaní živinami.
Krv dieťaťa je tak nezávislá na krvi matky a je rôzne distribuovaná medzi jeho telom, pupočníkom a placentou. V priebehu cesty dieťaťa pôrodnými cestami sa krv stláča do placenty, čím dochádza k úbytku krvi v tele novorodenca. Rutinným strihaním je teda dieťa ukrátené o podstatnú časť svojej vlastnej krvi.
Navyše placenta pomáha dieťaťu s prísunom kyslíka až pokým nedôjde k oddeleniu. Nejde pritom o zanedbateľné percento. Výskumy ukazujú, že rýchle prestrihnutie pupočnej šnúry môže dieťa pripraviť až o 50 percent jeho vlastných červených krviniek a spôsobuje 20 až 30 percentný pokles kyslíka v krvi.