Ešte pred tridsiatimi rokmi bola iba obyčajnou Melanijou Knavsovou, ktorá bývala v neveľkom slovinskom mestečku s názvom Sevnica. Žila s mamou, ktorá pracovala v továrni na oblečenie a s otcom, vedúcim predajne automobilov.
Dnes je manželkou jedného z najmocnejších mužov planéty a zároveň prvou dámou Ameriky.
Sláva Melanie Trumpovej, ktorá jej z tejto pozície vyplýva, však neprekvapivo prekračuje aj hranice USA. S nostalgiou a úctou, ale aj neodškriepiteľnou víziou zárobku si ju pripomína aj jej rodné mesto, v ktorom prežila svoju mladosť.
Vďaka Melanii vzrástla návštevnosť

Rodáčka zo Slovinska sa k svojim koreňom hlási a recipročne to robí aj mesto Sevnica, ktoré sa ju prostredníctvom mnohých produktov snaží uctiť, ale zároveň aj vyťažiť z nich výhody turistického ruchu.
V kaviarňach sa predáva koláč Melania či kúsky jabĺk v čokoláde a v obchodoch sú k dispozícii aj víno, salám či papuče. Na nich je vzhľadom na autorské právo povolený iba náznak – buď je na nich nápis First Lady, teda prvá dáma, alebo White House (Biely dom).
Faktor Melanie Trumpovej pomohol podľa oficiálnych údajov cestovnému ruchu celej krajiny, kde sa turizmus rekordne zvýšil.
Podľa The New York Times , ktorého reportéri mesto navštívili, však aj v mestečku Sevnica vzrástla návštevnosť za rok zhruba o 15 percent – čo je ročne asi 20-tisíc turistov. Pomohli tomu aj tematické zájazdy, v ktorých sa záujemcovia zastavujú napríklad aj pri bývalej bytovke „pani prezidentovej“.
V meste s 5-tisíc obyvateľmi je síce iba jediný hotel, no tento rok opäť začal fungovať najmä pre zvýšený záujem turistov.
Ten spustilo najmä ohlásenie prezidentskej kandidatúry Donalda Trumpa spred troch rokov a tiež celosvetový význam statusu prvej dámy USA.
Slovensko či Slovinsko?

„Veci sa veľmi zmenili, teraz k nám chodia turisti z celého sveta,“ uviedol pre New York Times starosta Sevnice, Srecko Ocvirk.
Aj podľa ďalších obyvateľov je úžasné, že sa niekto z malého slovinského mestečka dokázal takto vypracovať a stať sa prvou dámou.
V spoločnosti Kopitarna, ktorá vyrába topánky a do svojho portfólia zaradila aj papuče s tematikou Melanie Trumpovej, sú presvedčení, že práve ona dostala Slovinsko opäť na mapu sveta. „Mnoho ľudí si nás mýlilo so Slovenskom,“ komentuje Marija Balincová, manažérka z Kopitarny.
Slovinci svoj pohľad na svoju rodáčku ponúkli aj v knihe o jej živote s názvom Melania Trumpová: Slovinská strana príbehu. Tá obsahuje najmä informácie o jej mladosti.
Nie všetci obyvatelia sú však zo 48-ročnej bývalej modelky nadšení – najväčšou devízou mestečka je podľa viacerých najmä okolitá príroda, hory s výhľadom na rieku a hrad, nie pani Trumpová.
Tá sa navyše od prevzatia funkcie do Slovinska či svojho rodného mesta ešte oficiálne nevybrala.