Za najbežnejšiu fotografiu súčasnosti možno považovať selfie. Ak sa však chcete so svojimi spomienkami podeliť a vytvoriť fotografie, ktoré oslovia vašich priateľov na sociálnych sieťach, alebo si uchovať originálne spomienky vo vlastnom fotoalbume, robte to inak.
A bude úplne v poriadku, keď ostanete amatérom.

„Ako to už z pôvodu slova vyplýva (po francúzsky amateur – milovník, aimer – milovať), amatér fotografuje, lebo to robí rád. Neprekáža, keď sa mu niečo nepodarí, a je úžasné, keď niečo vyjde,“ hovorí fotografka Judita Csáderová.
Je jednou zo zakladajúcich členov združenia FOTOFO, ktoré zastrešuje Stredoeurópsky dom fotografie ako jedinečný priestor pre priaznivcov fotografického umenia a spoluorganizuje Mesiac fotografie v Bratislave.
Ako podľa nej vytvoriť kvalitnú a očarujúcu fotografiu, aj keď s fotografovaním nemáte veľké skúsenosti?
S čím fotografovať
Ak premýšľate o kúpe fotoaparátu, zamyslite sa najprv nad tým, čo budete fotiť a ako často. Ak to myslíte s fotografovaním vážnejšie, poraďte sa s odborníkmi a do prístroja investujte.
No aj tie najdrahšie a najprofesionálnejšie fotoaparáty majú svoje obmedzenia, mnohé sú špecializované.
Obyčajným ľuďom postačí jednoduchý digitálny fotoaparát a mnohým už aj mobilný telefón.
„Dnešné telefóny sú, čo sa týka možností fotografovania, už veľmi dokonalé a budú ešte dokonalejšie. Majú tiež svoje obmedzenia, ale veď ani najdokonalejší fotoaparát nemožno použiť na zhotovenie akýchkoľvek fotografií,“ ubezpečuje Judita Csáderová.
Nech už si zakúpite čokoľvek, pred použitím si poriadne naštudujte návod a následne trénujte. Fotografujte každý deň, pozorujte svet okolo seba, zachytávajte zaujímavé momenty, miesta, objekty.
Zisťujte, aký typ fotografie vás baví najviac. Ak chcete vedieť viac, zúčastnite sa fotografického kurzu alebo workshopu.

Čo a prečo
Keď sa postavíte za objektív, premyslite si, čo chcete odfotiť. Hrajte sa so svetlom, hľadajte vo svojej budúcej fotografii príbeh. Pri fotografovaní sa treba vždy prispôsobiť danému zámeru.

„Prvotnou otázkou by malo byť, čo a na aký účel fotografujeme. Ak nás niečo zaujme a chceme sa o zážitok podeliť, musíme sa posnažiť zachytiť ho tak, aby iní na fotografii uvideli to, čo im chceme ukázať.
Dôležité je zvoliť správny výrez, vynechať, pokiaľ je to možné, všetko zbytočné. Môže byť veľmi rušivé, keď sa objekty nevhodne prekrývajú.
Najčastejším príkladom sú rôzne stromy, lampy či kríky vyrastajúce z hláv fotografovaných. Pritom väčšinou ani netreba premiestňovať fotografovaných, stačí keď sa trochu pohneme my s fotoaparátom,“ vysvetľuje odborníčka.
Pozor na svetlo a ostrosť
Slovo fotografovať znamená v doslovnom preklade kresliť svetlom. „Skúste ten istý objekt fotografovať pri rôznom svetle. Nie je jedno, či chcete zachytiť jemnú krásu ženy, ktorá lepšie vyznie pri mäkkom rozptýlenom svetle, alebo úžasne zaujímavé vrásky storočnej babičky.
Ak sa nedá vyhnúť tomu, že fotografiu skupinky pred nejakou pozoruhodnosťou nemožno urobiť inokedy ako za pražiaceho slnka okolo poludnia, skúste použiť fintu. Všetci by mali zdvihnúť brady trochu dohora, k slnku, aby nemali škaredé tiene pod očami a nosom,“ radí Csáderová.
Zaujímavým prvkom na zvýraznenie alebo potlačenie niečoho na fotografii môže byť hĺbka ostrosti, čiže ostré alebo neostré podanie objektov, ktoré sú od nás v rôznej vzdialenosti.
Poriadne zaostrenie je však už záležitosťou pokročilejších fotografov, ktorí dokonale ovládajú fotoaparát.
Fotografka však na záver radí: „Pri fotení veľmi pomôže, keď nebudete príliš veľa rozmýšľať. Foťte a nájdite si čas na premýšľanie nad hotovými obrázkami, prečo sú niektoré vydarené a iné menej! Aj veľký George Eastman, zakladateľ firmy Kodak, sa začal venovať fotografii až pred cestou na dovolenku.“