Salzburg je po Viedni turistami najviac vyhľadávaným rakúskym mestom. Užijú si v ňom milovníci histórie, umenia, vyznávači dobrého jedla aj Mozartovi obdivovatelia.
Po Vatikáne bol kedysi Salzburg na čele s kniežaťom - arcibiskupom najvýznamnejšou európskou cirkevnou metropolou.
Po stáročia bolo Salzbursko samostatným štátom v rámci Svätej rímskej ríše a zároveň jedným z najbohatších regiónov Európy a to vďaka ťažbe soli a zlata.
Bohatým arcibiskupom to umožnilo si do mesta pozývať významných talianskych architektov a staviteľov, aby tu vytvorili krásne stavby a diela, ktoré dodnes obdivujeme.
V meste sa vybudovali kostoly, zámky, kláštory či univerzita. V roku 1756 sa tu narodil najslávnejší Salzburčan, hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart, vďaka ktorému sa Salzburgu hovorí aj Mozartovo mesto.
Po skončení napoleonských vojen sa Salzbursko v rámci nového delenia európskych hraníc stalo v roku 1815 súčasťou Rakúska.
Ako z pohľadnice

V Salzburgu je toho na spoznávanie naozaj veľa. Prehliadku rozhodne začnite prechádzkou po starom meste, ktoré je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Nádherné barokové uličky a námestia vás prenesú do histórie. Najznámejšou ulicou starého mesta je Getreidegasse, kde sú nad priečeliami niektorých obchodov zavesené stredoveké znaky tamojších cechov.
Jednou z najväčších atrakcií mesta je jeho dominanta, biela pevnosť Hohensalzburg, týčiaca sa nad mestom. Je súčasťou azda každej pohľadnice či fotky zo Salzburgu.
Pevnosť slúžila ako dočasná rezidencia arcibiskupov. Pri prehliadke interiérov hradu sa zoznámite s rôznymi expozíciami hradného múzea.
Medzi najatraktívnejšie patria bohato zdobené arcibiskupské komnaty a Zlatá sála. Pravidelne sa tu organizujú rôzne kultúrne podujatia ako napríklad Koncerty na pevnosti.
Od roku 1892 je v prevádzke pozemná lanovka, s ktorou sa dá do pevnosti rýchlo a pohodlne dostať z centra mesta. Z hradieb je nádherný výhľad na celý Salzburg.
Zo života velikánov
Ďalšou zaujímavosťou mesta je palác Mirabell. So svojimi unikátnymi záhradami je preslávený široko-ďaleko. Na zámku sa nachádza nádherne zdobené mramorové Anjelské schodisko s plastikami a soškami anjelikov.
To vedie do Mramorovej sály na prvom poschodí, v ktorej svojho času koncertoval aj Wolfgang Amadeus Mozart.
Dnes je Mramorová sála jednou z najkrajších sobášnych sál na svete. Pravidelne sa tu organizujú aj významné kultúrne a spoločenské udalosti a koncertné cykly v rámci salzburských zámockých koncertov.
Pri potulkách mestom môžete zavítať aj do Mozartovho rodného domu na ulici Getreidegasse.
Dom ľahko nájdete, či už podľa krikľavo žltej fasády, alebo davov turistov, ktorí pred ním stále stoja. Nachádza sa tu múzeum venované jeho životu a tvorbe.
Nájdete tu hudobné nástroje, na ktorých hrával, notové zápisy a ďalšie veci, ktoré používal.
Mozartove gule ako žiadne iné

Vari ani jeden z návštevníkov mesta si nedá ujsť príležitosť ochutnať originálne Mozartove gule, ktoré ponúka cukráreň Fürst.
Tie nedostanete nikde inde len v Salzburgu. Sú ručne vyrábané, majú nepravidelný tvar, strieborno-modrý obal a nemajú nič spoločné s napodobeninami, ktoré poznáme aj z našich obchodov.
Rodina Fürstovcov ich tu vyrába už 125 rokov.
Za návštevu určite stojí aj DomQuartier, jedinečná kultúrna atrakcia v historickom centre mesta.
Tento komplex budov sa skladá zo salzburského chrámu, arcibiskupskej rezidencie a Kláštora sv. Petra. Na ploche 15 000 m² sa tu vystavuje vyše dvetisíc nádherných exponátov.
Nájdete tu diela významných európskych maliarov, prírodovedné a umelecké kuriozity a konajú sa tu aj rôzne mimoriadne výstavy zamerané na baroko.

Veselý zámok
Po prechádzke starým mestom sa môžete vydať do ďalšieho unikátneho objektu na zámoček Hellbrunn.
Ten sa nachádza kúsok za mestom a pohodlne sa k nemu dostanete MHD, prípadne aj na bicykli, ktorý si môžete v meste požičať. Požičovňa Citybike ich ponúka napríklad za dve eurá na tri hodiny.
Lovecký zámoček arcibiskupa Markusa Sittikusa zo začiatku 17. storočia preslávili najmä tamojšie fontány a vodomety.
Okrem tých viditeľných sú v jeho záhradách aj skryté trysky, o ktorých vie len váš sprievodca záhradami. Postriekajú návštevníkov práve vo chvíli, keď to najmenej očakávajú.
Arcibiskup sa tu kedysi zabával aj tým, že si pozýval do paláca hostí a večeral s nimi vonku pri kamennom stole, ktorý sa zachoval dodnes.
Do stoličiek dal inštalovať malé vodomety, ktoré sa v nestráženej chvíli spustili a hosťom tak pripravil mokré prekvapenie.
Park zapĺňajú rozmanité sochy a rôzne mechanizmy poháňané vodou vrátane veľkého mechanického divadla s takmer s 200 figúrkami.
Ideálnym spoločníkom na spoznávanie Salzburgu môže byť aj kúpa turistickej karty SalzburgCard, v rámci ktorej máte voľné vstupy do všetkých atrakcií a takisto aj cestovanie v MHD.