Prešovský kraj má najvyšší počet kultúrnych pamiatok spomedzi všetkých slovenských krajov.
Na jeho území nájdete väčšinu našich pamiatok UNESCO, rôzne múzeá a galérie s rozmanitými expozíciami.
Návštevníkom ponúka pestrú paletu tipov na výlet spojenú s objavovaním a zážitkami.
Za lietajúcim mníchom
K najnavštevovanejším miestam severného Spiša patrí Červený Kláštor v Pieninách. Postavený bol z červených tehál, po ktorých údajne vzniklo aj jeho pomenovanie.
Jeho história je úzko spätá najmä s pôsobením mníšskej rehole kartuziánov a kamaldulov. Oba rády sa vyznačovali prísnym pustovníckym spôsobom života, obývali samostatné domčeky - cely so záhradkami.

K najznámejším mníchom patril lietajúci mních Cyprián. Tento známy zberateľ liečivých bylín vytvoril jedinečný herbár a založil široko-ďaleko chýrnu lekáreň.

Vyskúšal si aj lietanie, keď si vlastnoručne vyrobil krídla, na ktorých podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách a doletel vraj až do Vysokých Tatier.
Navštíviť tu môžete kláštorné múzeum, ktoré približuje históriu a život mníchov a nachádzajú sa tu rôzne vzácne umelecko-historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.

Levočský svetový unikát
Levoča patrí k najzachovalejším pamiatkovým rezerváciám na Slovensku. Vďaka svojim jedinečným pamiatkam je zapísaná aj na zozname UNESCO.
Najznámejšou atrakciou mesta je Kostol sv. Jakuba s dreveným oltárom od Majstra Pavla, ktorý je svojou výškou 18,62 m najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete.
Vyrobený bol z lipového dreva na začiatku 16. storočia a majstrovi trvala jeho výroba približne desať rokov.
V jeho strede sa nachádzajú sochy Madony s dieťaťom, sv. Jakuba a sv. Jána, na bočných pohyblivých krídlach sú výjavy zo života apoštolov.

Zámok s izbou pre cisárovnú
Dve z mnohých kultúrnych pamiatok kraja sa nachádzajú aj v Humennom. Tamojší zámok vybudovali na mieste pôvodného hradu začiatkom 17. storočia podľa vzoru francúzskych zámkov.

V súčasnosti je múzeom a obdivovať tu môžete kultúru bývania šľachty od obdobia renesancie až po 20. storočie.
V interiéroch uvidíte dobový nábytok, čínsky salón, zbierku zbraní, knižnicu s točitým schodiskom či komnatu Márie Terézie z roku 1773.
Miestnosť osemuholníkového tvaru zdobia vzácne fresky s výjavmi zo života panovníčky a jej rodiny.
Nachádza sa tu aj pätoro tajných dvier, ktoré majú neviditeľné rámy a sú potiahnuté plátnom s maľbou. Panovníčka v komnate nikdy nebola, zhotovená bola len na jej počesť.
Blízko zámku sa nachádza skanzen ľudovej architektúry, ktorý vám pre zmenu predstaví, ako žili poddaní. Okrem dreveného Kostola sv. Michala Archanjela, ktorý bol vraj postavený bez pomoci klincov, tu uvidíte poľnohospodárske stroje, vodný mlyn, kováčsku dielňu či ukážky ľudových remesiel.

Andy Warhol v Medzilaborciach
Známy portrét Marilyn Monroeovej v rôznych farbách, červený Lenin či portréty plechoviek od Campbellových polievok.
Za najvýznamnejšími dielami popartového umelca Andyho Warhola sa môžete vybrať do Medzilaboriec, kde sú vystavené v Múzeu moderného umenia nesúcom jeho meno.
Medzi najcennejšie artefakty tu patrí napríklad autentická košieľka, v ktorej bol Andy a jeho dvaja bratia pokrstení, portrét jeho matky Júlie či umelcov odev, fotoaparát, magnetofón a slnečné okuliare.
Múzeum, venované tomuto slávnemu umelcovi pôvodom zo Slovenska, ktoré tu vzniklo v roku 1991 ako prvé vo svete a jediné v Európe, môžete navštíviť denne od 10.00 do 17.00 h.

Najstarší skanzen je v Bardejove
Bardejov patrí k najkrajším a najzachovalejším historickým mestám Slovenska, čo ocenilo v roku 2000 zápisom na zoznam svetového dedičstva aj UNESCO.

Jadrom mesta je Radničné námestie, obkolesené z troch strán dvojpodlažnými meštianskymi domami.
Severnej časti námestia dominuje Bazilika sv. Egídia s drevenými gotickými krídlovými oltármi.
Oproti bazilike sa nachádza budova mestskej radnice, ktorá sa považuje za prvú svetskú renesančnú budovu na Slovensku. Bardejov je preslávený aj neďalekými kúpeľmi, ktoré svojho času navštívila cisárovná Sissi a aj sa tu liečila.

Svoju spokojnosť s výsledkami svojho pobytu a liečby vyjadrila aj tým, že tu zanechala svoj pohár a prsteň na pamiatku. Na okraji kúpeľov sa nachádza Múzeum ľudovej architektúry - najstarší skanzen na Slovensku.
Tvorí ho zhruba 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry regiónu ako obytné zrubové domy, hospodárske, technické a sakrálne stavby.
Organizujú sa tu aj rôzne podujatia ako napríklad Dni remesiel, Hrnčiarska nedeľa či folklórne popoludnia. Viac sa o kultúrnych pamiatkach Prešovského kraja dozviete na Severovýchod.sk.