Zloženie stravy ovplyvňuje celý organizmus, a tak ako má zdravý životný štýl pozitívny dopad na funkcie rozličných orgánov ako žalúdok, črevá, oči, kosti či kožu, neodmysliteľné vplýva aj na intímne partie.
Nejde iba o pôsobenie na menštruačný cyklus alebo náladu, ale celkovo na zdravie ženskej vagíny.
Viaceré potraviny napomáhajú tomu, aby všetko „tam dole“ fungovalo v poriadku, ďalšie zase na pošvové prostredie vplývajú negatívne a môžu spôsobiť rôzne zápaly.
Po ktorých siahnuť a ktorým sa vyhnúť?
1. Prebiotiká a probiotiká

Vagína, rovnako ako črevá, potrebuje takzvaný „dobrý“ druh baktérií, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé prostredie, teda prirodzene kyslé pH a bojujú s infekciami.
Zároveň však baktérie, ktoré sú v črevách, ovplyvňujú tie vaginálne. Je teda kľúčové starať sa aj o to, čo sa deje v tráviacom orgáne.
Lekári odporúčajú jesť jedlá, ktoré obsahujú prebiotiká – napríklad cesnak, cibuľu, surový pór, ale tiež probiotické potraviny – jogurty, kapustu, tempeh, bryndzu či piť čaj kombucha.
V takomto prípade podporíte aj zdravú rovnováhu laktobacilov, ktoré zabraňujú premnoženiu kvasiniek. Priaznivý vplyv prebiotík a probiotík potvrdzujú aj štúdie.
2. Oriešky a zdravé tuky
Mandle a rôzne druhy orechov obsahujú vitamín B a vápnik, ktoré sú vhodné pri prevencii vaginitídy – zápale vagíny. Uviedol to pre Glamour lekár a odborník na plodnosť Brian Levine.
Zdravé tuky v orechoch, olivovom oleji či avokáde dokážu regulovať cholesterol a udržať v rovnováhe hladiny estrogénu. Ten napomáha vytvárať zdravú sliznicu, čo zabraňuje infekcii.
3. Voda

Dostatočný príjem tekutín a hydratácia sú dôležité nielen vtedy, keď chcete zabrániť suchu v ústach, ale aj v intímnej oblasti.
„Ak sa dokážete dostatočne hydratovať, pomôže to doplneniu energie a cirkulácii krvi, ktorá má pozitívny efekt aj tam dole,“ hovorí pre magazín Health gynekologička Alyssa Dwecková.
Ženám, ktoré majú problémy s vaginálnou suchosťou, odporúča vypiť 6 až 8 pohárov vody denne.
4. Ovocie
Podľa štúdie zverejnenej v časopise The American Journal of Clinical Nutrition majú ženy, ktoré denne zjedia dva a viac kusov ovocia, o 11 percent nižšiu šancu, že sa u nich vyvinú myómy maternice, v porovnaní so ženami, ktoré jedia ovocie len v minimálnych množstvách.
Myómy sú nezhubné gynekologické nádory, ktoré môžu spôsobovať bolesti v spodnej časti brucha, ale aj silné krvácanie.

5. Vyhnite sa nadmernému príjmu cukrov
Cukry vytvárajú v črevách neveľmi ideálne prostredie, ktoré súvisí aj s prostredím vo vagíne.
Hoci sa tu baktérie kvasiniek nachádzajú prirodzene, keď sa premnožia vďaka nadmernému príjmu cukrov, môžu dospieť nielen k tráviacim, ale zároveň aj gynekologickým problémom a spôsobiť infekciu, začervenanie a svrbenie.
6. Obmedzte alkohol
Alkohol obsahuje cukry a tie môžu rovnako ako v prípade iných sladkých potravín spôsobiť premnoženie kvasiniek .
Príjem alkoholu by teda mal byť iba v obmedzenej miere. Výskumy ho navyše spájajú aj so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka.
7. Vyhnite sa spracovaným potravinám a fast foodu
Polotovary sa podľa výskumov podieľajú na potláčaní fungovania imunitného systému, keďže obsahujú veľa cukrov, soli a tukov. To môže viesť k premnoženiu škodlivých baktérií, hovorí gynekologička Jennie Ann Freimanová.
Vo vagíne sa v takom prípade vytvárajú priaznivé podmienky pre rozličné problémy vrátane bakteriálnej vaginózy, kvasinkovej infekcie, suchosti, bolesti počas pohlavného styku alebo infekcie močových ciest.