Lesley a John Brownovci sa takmer dekádu spoločne snažili o vysnené dieťa. Nedarilo sa, Lesley trpela zablokovanými vajíčkovodmi a jej situácia vyzerala beznádejne. Písal sa rok 1977, o asistovanej reprodukcii tak, ako ju poznáme dnes, svet ani nechyroval.
Presne desiateho novembra toho roku však nádejná matka podstúpila experimentálnu procedúru, o ktorej lekári vedeli, že sa dovtedy ešte nikdy nepodarila.

Čo však mohla stratiť? Nechala si odobrať dozreté vajíčka, v Petriho miske ich oplodnili spermiou jej manžela a následne jej oplodnené vajíčko vložili späť do maternice.
Profesor Robert Edwards a doktor Patrick Steptoe, priekopníci tejto techniky, však mohli predsa len búchať šampanské – konečne zafungovala.
Lesley Brownová otehotnela, vďaka čomu nielenže Edwards získal Nobelovu cenu za medicínu, ale zároveň sa aj otvorili dvere pre ďalšie milióny párov, ktoré dovtedy nemali šancu počať dieťa.
Dieťa storočia
Presne pred štyridsiatimi rokmi, v júli 1978, sa napokon šťastným rodičom narodila v anglickom Oldhame dcéra Louise, prvý človek, ktorý prišiel na svet vďaka mimotelovému oplodneniu.
Lesley ju porodila plánovaným cisárskym rezom a hoci operácia vyzerala ako akákoľvek iná, v skutočnosti sa malá Louise stala medicínskou senzáciou.
Keď si ju novopečení rodičia priniesli domov, ich dom v Bristole obklopovalo asi sto novinárov a v médiách sa objavovali titulky ako „Dieťa storočia“.
„Moja mama skrátka chcela bábätko a urobila by pre to všetko,“ zaspomínala si v roku 2017 Louise, podľa ktorej jej rodičia netušili, že s tehotenstvom príde aj niečo prelomové.
Ona sama si musela celé roky zvykať na to, že celý svet pozná jej meno, ale tiež na nenávistné komentáre o tom, že je dieťa zo skúmavky a je to proti prírode.
V spoločnosti sa totiž následne objavili obavy, že vedci chcú vytvárať „Frankenbabies“ a predstavitelia cirkvi iba ťažko prijímali „umelé“ stvorenie života.
Dnes Louise zvyšuje povedomie o tejto problematike, rozprávala o nej aj v Európskom parlamente a myslí si, že kým človek nie je v situácii, že nemôže počať dieťa, nedokáže to pochopiť.
Kam vyústila sexuálna revolúcia
O dva roky po narodení Louise lekári Edwards a Steptoe otvorili prvú kliniku asistovanej reprodukcie v Cambridgeshire. Mala 30 lôžok, ktoré boli nonstop plné, keďže išlo o jedinú kliniku svojho druhu na svete.