Je prirodzené, že v ranom detstve je vzťah matky a dieťaťa najsilnejším putom. Ako však človek rastie a dospieva, mal by dospievať aj jeho vzťah matkou. Nie vždy je to však tak.
„Pre emocionálny vývoj matky i dieťaťa je nevyhnutné, aby matky podporovali svoje deti v snahe stať sa nezávislými dospelými. A dospievajúce deti musia zanechať závislé pocity a učiť sa stáť na vlastných nohách,“ povedala pre HuffPost psychoterapeutka Tina B. Tessina.
Existuje mnoho nezdravých, toxických a manipulatívnych vzťahov dospelých detí a ich matiek, ktoré sa zasekli na nezdravej a nedospelej úrovni. O najčastejších prejavoch týchto vzťahov hovoria odborníci na rodinné vzťahy, terapeuti a psychológovia.
1. Matka má neadekvátne nároky na váš čas a pozornosť

Kedykoľvek vám vaša mama telefonuje, musíte zdvihnúť hovor, a to dokonca aj vtedy, keď ste s ňou v priebehu dňa už dvakrát hovorili.
Matka považuje za samozrejmé, že jej potreby, hoci aj tie málo dôležité, sú nadradené vašim plánom s priateľmi či partnerom. Ak sa tak nestane, máte pocity viny alebo ste zahrnutí výčitkami z jej strany.
„Ak vašej mame venujete v živote najviac pozornosti, nebudete si môcť vybudovať iné aspekty života. To napokon môže viesť ku konfliktom a negatívnym pocitom v partnerskom vzťahu,“ hovorí terapeutka Amanda Stemenová.
Je samozrejmé, že niekedy je potrebné uprednostniť svoju mamu, nie však vždy a za každých okolností.
2. Máte pocit, že sa musíte starať o psychickú pohodu svojej matky
Neklamným znakom manipulatívneho správania je, ak vaša mama neustále hovorí a naznačuje, že ste zodpovední za to, ako sa cíti.
Časté sú citové vydierania ako: „Ak sa mi neozveš, budem veľmi smutná“ či „Ak to neurobíš, budem sa hnevať“. Tento typ emocionálneho násilia pravdepodobne používala ešte počas vášho detstva a ukázali sa jej ako efektívny mocenský nástroj.
Aj takýto toxický spôsob myslenia sa môže rozšíriť do iných vzťahov. „Dospelé dieťa môže mať ťažkosti s riadením partnerstiev a často sa dostáva do podobných závislých vzťahov, v ktorých napodobňuje tento vzorec správania,“ vraví Stemenová.

3. Klamete, aby ste mamu nesklamali

Deti a mladí ľudia v puberte často klamú, aby mamu nesklamali či preto, aby sa vyhli problémom.
Ak v tomto správaní pokračujete aj v dospelosti, nie je to znakom zdravého vzťahu dvoch dospelých ľudí.
K téme sa vyjadruje manželský a rodinný terapeut Aaron Anderson:
„Teraz, keď ste dospelý, ste zodpovedný za vaše vlastné rozhodnutia a následky. Naozaj nepotrebujete svoju mamu, aby vás naučila rozoznávať dobré od zlého.“
Ak si uvedomíte, že stále používate „nevinné“ klamstvá, aby ste svoju mamu nezranili, znamená to, že ste uviazli v detských princípoch. Podľa Andersona je cestou úprimné a vecné rozoberanie toho, čo ste urobili a prečo sa tak stalo.