Kedysi ste povedali, že ste pri hode kladivom skončili pre to, že vám to jednoducho išlo. Aké špeciálne vlohy musí mať kladivárka?
Z fyzických predpokladov je to rýchlosť a dynamika. Hod kladivom je technicky náročná disciplína, takže je potrebná aj určitá úroveň koordinačných schopností, trpezlivosť a vôľa na sebe pracovať.
Hod kladivom žien je pomerne mladá disciplína. Ako sa na ňu pozerá verejnosť? Je pre ľudí príťažlivá?
Martina Hrašnová (35)
- slovenská atlétka trénuje v klube VŠC Dukla Banská Bystrica.
- Na OH v Pekingu sa prvý raz v živote prebojovala medzi ženami do veľkého finále a skončila v ňom ôsma.
- Vrchol kariéry dosiahla, keď 16. mája 2009 zlepšila slovenský rekord na súčasných 76,90 m (v tom čase 6. najlepší svetový výkon histórie) a na MS v Berlíne získala bronz.
- Má niekoľko medailí z ME, zatiaľ jej chýba len zlatá. Aktuálne sa kvalifikovala na ME v Berlíne, ktorých sa zúčastní v auguste 2018.
Ženské kladivo zaznamenalo v poslednom období veľký výkonnostný pokrok. Zvýšil sa aj počet žien, ktoré dosahujú kvalitné výkony.
Pre divákov atletiky je preto každá súťaž zaujímavá. Dobrí organizátori dokážu vytvoriť skvelú atmosféru a preteky sa tak môžu stať pekným zážitkom aj pre úplných laikov.
Táto disciplína vyzerá na prvý pohľad pomerne jednoducho, no určite je to len zdanie. V čom je náročná a ako sa v nej dá posúvať?
Hod kladivom je jedna z najnáročnejších technických disciplín atletiky. Vyžaduje neustálu prácu na technike a, samozrejme, treba napredovať aj vo všeobecných fyzických parametroch ako je rýchlosť a sila.
Môj šport je mojim zamestnaním. Na to, aby to tak mohlo byť, musím patriť medzi najlepšie svetové kladivárky. Dosiahnuť a udržiavať takú úroveň vyžaduje neustálu tvrdú prácu celého tímu ľudí.
Každý špičkový športovec tiež musí byť tak trochu masochista. Ísť stále dopredu bez ohľadu na to, či ho niečo bolí. Akurát, keď nás zaskočia vážnejšie zranenia, sme prinútení oddychovať.
Na kvalifikácii ste uspeli po dvoch problematickejších rokoch. Hodili ste európsky rekord v kvalifikácii na ME 2018. Je to zaväzujúci pocit?
Predchádzajúce dva roky moju prípravu narušili problémy s kolenami, kvôli ktorým som musela ísť na operácie.

Tento rok príprava prebehla bez vážnejšieho prerušenia a to sa odrazilo aj na mojej výkonnosti. Som rada, že som sa dokázala vrátiť k úrovni výkonov spred operácie. Hodila som európsky rekord veteránov vo svojej vekovej kategórii.
Táto okolnosť pre mňa znamená len milý štatistický zápis. Súťažiť na Majstrovstvách Európy budem v kategórii seniorov, kde si zmeriam sily s absolútnou európskou špičkou.
Skutočnosť, že budem v štartovom poli najstaršia, je skôr oslobodzujúca ako zväzujúca.
Hod kladivom nemožno považovať za typicky ženský šport. Alebo sa to dnes už mení?
Súťaženie a šport ako taký sú prevažne mužskou doménou. Asi tak ako modeling ženskou. Aj keď v oboch prípadoch sa angažujú aj opačné pohlavia, nikdy to nebude úplne to pravé.
Záleží na konkrétnom divákovi, čo od sledovania športu očakáva. Keď sa zameriava na výkon, ženy nikdy nebudú tak silné či rýchle ako muži. Keď je cieľom dobrý zážitok z fandenia, je úplne jedno, kto športuje.
Hlavné je aby bol úspešný. Ženské kladivo má výhodu v tom, že súťažíme s ľahším náčiním ako muži. Z pohľadu výkonu, technického prevedenia aj rýchlosti sa teda rozdiel medzi mužmi a ženami stráca.

Rastie vám konkurencia? Koho považujete za najsilnejšie kladivárky?
Ženské kladivo je na výkonnostnom vzostupe. Dominantné sú najmä Poľky, Číňanky a Američanky.
Vďaka fenomenálnej poľskej kladivárke Anite Wlodarczykovej sa svetový rekord výrazne posunul.
Prostredie profesionálneho športu stiera medzi pohlaviami rozdiely, najmä v móde. Aký typ ženy ste však v súkromí?