Uspieť ako žena v tvrdom biznise nie je až také jednoduché ani dnes a nebolo tomu tak ani v minulosti.
Samostatnosť a ambicióznosť sa nepovažovali za typickú výbavu ženy. No našli sa aj výnimky, ktoré prepisovali históriu.

A výnimkou nebol ani módny priemysel. Počas posledných desaťročí vo svete vyrástlo niekoľko výnimočných dizajnérok a návrhárok, ktoré zmenili povahu aj význam módy v očiach verejnosti a stali sa priekopníčkami.
Ktoré z nich poznali minulosť a ktoré svoju výnimočnosť dokazujú dnes?
Coco Chanel
Túto francúzsku návrhárku nemusíme predstavovať. Jej vplyv v móde je citeľný dodnes. Vytvárala večnú módu a patrí k najrešpektovanejším menám tohto priemyslu.
Svoje impérium vybudovala takmer z ničoho. Do dámskej módy prepašovala pánske prvky a urobila ju nadčasovou.
Jeanne Lanvin
Vyučila sa za modistku a krajčírku a šiť začala najprv pre svoju dcéru. Jej detské oblečenie bolo také krásne, že si ho všimli aj majetní ľudia a svoje deti chceli obliekať rovnako.
Značka Lanvin bola teda pôvodom určená pre deti. Prirodzeným vývojom sa však návrhárka dostala aj k šitiu šiat pre mamy svojich detských klientov a z roka na rok pribúdali produkty pod značkou – dámska móda, parfumy, interiérový dizajn. Lanvin sa stal lifestylovou značkou.
Elsa Schiaparelli
Bola konkurentkou Coco Chanelovej, no tvorila trochu inak. Do módy priniesla humor a nebrala sa príliš vážne. Jej tvorbu dnes možno nazvať aj experimentálnou alebo avantgardnou.
V krajčírskom umení excelovala a mala veľký vplyv na vývoj strihov. Typická bola pre ňu najmä prepracovaná štruktúra dámskeho kostýmu a saka.
Madeleine Vionnet
Je považovaná za jednu z najvplyvnejších dizajnérok 20. storočia.
Predstavila na oblečení diagonálny, asymetrický strih a obnovila popularitu šiat v gréckom štýle, ktoré vidíme v tvorbe dizajnérov dodnes. Nebála sa inovatívnych techník a pohrávania sa s látkou.
Valentina
Dizajnérka celým menom Valentina Nicholaevna Sanina Schlee bola priekopníčkou dramatickosti na červenom koberci.
Do hollywoodskeho šoubiznisu priniesla medzi filmových hercov a divadelníkov na začiatku 20. storočia veľkolepé odvážne róby. Jej klientmi boli Greta Garbo alebo Katherine Hepburn.
Bola tiež jednou z prvých návrhárok známych len svojim prvým menom.
Barbara Hulanicki
Jej londýnsky obchod s oblečením Biba bol v šesťdesiatych rokoch plný finančne dostupných mini sukní, klobúkov, šálov a boa z peria, zamatových nohavíc a iných excentrických kúskov.
Bola vyhľadávaným miestom ľudí z umeleckej brandže. Medzi jej klientov patrili David Bowie, členovia kapely The Rolling Stones a vtedy 15–ročnej, ešte úplne neznámej Anne Wintour, dala jej prvú prácu na pozícii predavačky.
Sonia Rykiel
Začínala ako samouk a po tom, ako otehotnela s dnes už bývalým manželom Samom Rykielom, si šila tehotenské oblečenie.
Preslávili ju jej mäkké poddajné šaty a svetre. Známa bola kultovým kúskom - pruhovaným „svetrom chudobného chlapca“. Vyslúžila si titul „kráľovná pletenín“.
Katharine Hamnett

Toto meno možno mnohým nič nehovorí. Dnes by však malo byť významnejšie ako kedykoľvek predtým.
Nie je krajčírka a návrhárka, ktorá by si šila veľkolepé róby. Preslávila sa tričkami so sloganmi. Vyjadrovala nimi svoj zmysel pre humor alebo názor na politickú situáciu.
Bola aktivistkou, ktorá módu využívala na vyjadrenie myšlienok. Dnes sú podobných tričiek plné regále v obchodoch, práve Katherine ich však použila v móde ako prvá.
Vivienne Westwood
Patrí k najexcentrickejším návrhárom súčasnosti a stále sa drží na špičke. Do modernej doby priniesla a oživila punk a rebelskú vlnu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov.
Jej doménou boli tričká so spinkami, ultra vysoké platformové topánky, plisované nohavice a riasené šaty.

Diane Von Furstenberg
Je známa vďaka vytvoreniu zavinovacích šiat, no preslávila ju aj jej chuť presadzovať vo svete módy mladé talenty a pomáhať im rásť, čo si dala za cieľ ako prezidentka Rady amerických módnych návrhárov.
Carolina Herrera
Vytvorila módne impérium pomocou elegantnej módy so sviežim šik štýlom a z obyčajného bieleho trička spravila kúsok, ktorý musí mať v šatníku každá žena.
Donna Karan
Zamerala sa na dámsku módu, ktorá je hodná ambicióznej, úspešnej ženy. Jej tvorba odrážala pomalé zmeny v spoločnosti, ktoré čoraz viac prijímali fakt, že aj ženy môžu byť úspešné podnikateľky a dobré líderky.
Vytvárala módu, ktorá zintenzívňovala ženskú silu, no nepôsobila vulgárne a zároveň bola pohodlná.
Stella McCartney
Tvorí veľmi dobre nositeľnú, mladistvú, ženskú a lichotivú módu.
Verejnosť naposledy okúzlili jej druhé biele svadobné šaty na recepciu pre Megham Markle, dnes už manželku britského princa Harryho.
Inovatívnosť jej tvorby spočíva aj v transformácii jej značky na udržateľnú módu priateľskú k životnému prostrediu. Je vegánka a venuje sa aj téme ekológie.

Kate a Laura Mulleavy
Spočiatku nenápadné sestry založili svetoznámu značku Rodarte v roku 2005 a podmanili si svet módy.
Získali mnoho cien a celebritných klientov, dokonca boli témou množstva exhibícií v múzeách. Sú to odvážne podnikateľky, ktoré najnovšie vytvorili aj spoločný film Woodshock, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala herečka Kirsten Dunst.
Kariéru začali vytvorením kolekcie pozostávajúcej len z desiatich kusov oblečenia.
Ich tvorba sa vyznačuje romantickými prvkami a dnes sú ich klientkami Elle Fanning, Brie Larson, Natalie Portman, Sarah Paulson, Katy Perry či Michelle Obama.