Úroveň zadĺženosti Slovákov síce postupne klesá, no ani zďaleka sa nedá hovoriť o tom, že by ľudia prispôsobovali svoje finančné správanie optimálnemu rozloženiu príjmu v pomeroch 10:20:30:40. Desať percent príjmu by malo putovať na bežné sporenie, 20 percent sporenie na starobu, 30 percent príjmu môžete využiť na splácanie úverov a 40 príjmu je určených na spotrebu.
Dôvodom, prečo sa ľuďom nedarí optimálne rozložiť príjem, je fakt, že len málokto vie zodpovedne šetriť. Dobrou správou však je, že sporenie peňazí je zručnosť ako každá iná a pri troche úsilia sa dá naučiť.
Ak však ešte nemáte životný štýl orientovaný na sporenie, je najvyšší čas pokúsiť sa zmeniť svoje správanie. Veda radí ako na to.
1. Stanovte si konkrétny cieľ pre svoju železnú rezervu

Ak ste doteraz nikdy nešetrili, pravdepodobne nebude ľahké nájsť správnu motiváciu. Odborníci na osobné financie Suze Ormanová a Dave Ramsey odporúčajú, aby ste si ako prvý cieľ stanovili vytvorenie železnej rezervy na nepredvídateľné životné situácie.
Už prvých 500 či 1000 eur odložených na „horšie časy“ pomôže zmeniť váš prístup k peniazom.
Veda tvrdí, že formovanie a dosiahnutie konkrétnych cieľov je totiž prvým krokom pri formovaní návykov. Zo začiatku teda musí existovať dosiahnuteľný cieľ, ktorý vaše správanie posunie správnym smerom.
Vytvorenie čo i len malej železnej rezervy možno prirovnať k situácii, keď sa človek učí šoférovať. Prvým cieľom nie je absolvovať cestu na druhú stranu krajiny, ale len zvládnuť skúšobnú jazdu.