Vo väčšine kultúr bol panenstvu prisudzovaný predovšetkým pragmatický význam, ktorý chránil zdroje muža a jeho rodiny. Malo byť zárukou, že deti budú naozaj toho muža, za ktorého sa žena vydáva. Je to tak?
Je aj nie je. V akejkoľvek kultúre je panenstvo súčasťou zložitého systému symbolov. Preto jeho význam nikde nebol čisto pragmatický a nie vždy išlo iba o záujmy muža.
Tatiana Bužeková
- Vyštudovala Fakultu numerickej matematiky a kybernetiky na Moskovskej štátnej univerzite a neskôr religionistiku na Filozofickej fakulte v Bratislave.
- Pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave ako pedagogička na katedre etnológie a muzeologie
- Je autorkou publikácií Za horama, za vodú... Ľudové rozprávania z obce Závod (2007) a Nepriateľ zvnútra (2009).
- Venuje sa témam ako náboženstvo, mágia, emócie, morálka a kultúrne reprezentácie tela.
- Má dvoch dospelých synov a vo voľnom čase sa venuje literatúre, prekladaniu a fotografovaniu
Podobne nemôžeme hovoriť ani o tom, že v konkrétnych kultúrach je mu pripisovaný čisto pozitívny alebo čisto negatívny význam.
Preferencie mužov pre pannu alebo sexuálne skúsenú ženu sa aj v jednej kultúre môžu líšiť v závislosti od situácie a sociálno-historického kontextu. S určitosťou sa dá povedať len to, že panenstvo je záležitosťou symbolickou.
Len symbolickou? Neboli mladé ženy, ktoré už neboli panny, vyčleňované zo spoločnosti?
Panenstvo je nielen biologickým stavom, ale súvisí aj s kultúrou. Pri uzavretí manželstva ho spoločnosť vyžadovala práve preto, že bolo súčasťou kultúrnych pravidiel.
Spoločenské normy súvisiace so zachovaním panenstva pred manželstvom však často zostávajú len formálne. Ich dodržiavanie závisí od konkrétnych spoločenských a historických podmienok.
Napríklad v Rusku v 19. storočí závisel postih pre dedinské dievčatá, ktoré stratili panenstvo, od toho, kde žili. Čím ďalej sa dedina nachádzala od centrálnych oblastí, tým menší bol postih.
Na strednom a južnom Rusku sa však k tomu pristupovalo prísnejšie. Existovali takzvané rituály hanby, ktoré sa premietali aj do pravoslávnych obradov.

Napríklad dievka, ktorá sa vydávala po strate panenstva, mala pred sobášom trikrát obísť kostol kolenačky. Inde žena naoko mohla vstúpiť do manželstva ako panna, ale v skutočnosti pannou dávno nebola.
Ako to bolo na Slovensku?
Na slovenských dedinách panenstvo nevesty zodpovedalo cirkevným predpisom. Aj tu však často zostávalo normou deklarovanou. Aj keď sa o jej porušení vedelo prostredníctvom klebiet, nemuselo to viesť k postihu. Miera tolerancie predmanželského sexu bola v rôznych oblastiach Slovenska odlišná.
To znie pomerne liberálne. Naozaj na Slovensku, ktoré má skôr konzervatívnu povesť, mali ľudia sex pred svadbou?