Aj tí najskúsenejší bežci môžu mať problémy s behom v nepriaznivom počasí. Nemusí ísť pritom iba o mrazy a dážď v zimnom období, ale aj o nadmerné horúčavy, ktoré neodmysliteľne patria k letu.
Najistejšie je vyhnúť sa im a ísť si zabehať skoro ráno alebo neskôr večer, keď sú teploty o čosi nižšie.

Čo však v prípade, že sa človek pripravuje napríklad na preteky, beží v čase horúčavy maratón alebo skrátka teplota celý deň neklesne pod únosnú hranicu?
Dodržiavať určité pravidlá môže beh uľahčiť a hlavne ochrániť človeka pred potenciálnymi zdravotnými rizikami.
Základom je, prirodzene, dostatočná hydratácia a taktiež vhodné oblečenie, no to pri behaní v horúčave nie je všetko. Tu je sedem odporúčaní, ako môžete beh v horúčave zvládnuť.
Telo pripravte na teplo
Behanie v horúčavách môže byť pre telo šokom, preto ho treba na vyššie teploty postupne aklimatizovať.
Lekár a zároveň skúsený bežec ultra-maratónov Andrew Murray pre Independent uviedol, že ak vás čaká letný pretek, oplatí sa stráviť niekoľko dní pred ním vo vyšších teplotách, aby sa telo dokázalo adaptovať na nové podmienky. Jedným zo spôsobov môžu byť aj horúce kúpele či sprchy.
Keď idete behať iba v rámci bežného tréningu, ešte predtým, ako vybehnete na priame slnko, nezabudnite zahriať telo rozcvičkou.
Niekedy môže trvať týždeň až dva, kým si telo zvykne na horúce počasie, preto pristupujte aj k svojmu telu trpezlivo.
„Postupne zvyšujte dĺžku a intenzitu tréningu, za ten čas sa telo naučí znížiť srdcovú frekvenciu aj telesnú teplotu a zvýši sa potenie,“ vysvetľuje pre magazín Runner's World Jennifer Van Allenová, autorka kníh o behaní.
Bez hydratácie ani na krok
Nielenže je dostatočný príjem tekutín kľúčový pre každého z nás každý jeden deň, no pri športe hrá ešte významnejšiu úlohu. Pri vysokých teplotách sa telo ochladzuje potením a stráca tekutiny aj minerály.

Dôležité je dostatočne sa hydratovať už pred behom. Pokúste sa vypiť zhruba pollitra tekutín aspoň hodinu pred aktivitou, ideálne športový drink, ktorý obsahuje aj elektrolyty (minerály) a nejaké sacharidy. Okrem tekutín si dodáte aj energiu.
Každých 20 minút počas behu potom znova vypite deci až dve.
Vyberte si správne oblečenie
Pre bežca nie je nič nepríjemnejšie, keď sa naňho počas pohybu lepí oblečenie, ktoré je navyše ešte ťažké a nie je vyrobené z dobrého materiálu