Pre väčšinu mladých žien v západnom svete je uvažovanie o tom, kedy a s kým prežijú svoje prvé milovanie, výhradne ich rozhodnutím. Ani zďaleka to však neplatí pre všetky dievčatá a ženy na svete. Panenstvo je stále v mnohých kultúrach bohatstvo, najväčší kapitál, ktorý žena a s ňou aj jej rodina, vlastní.
„Je to drahocennosť, ktorá patrí aj ich otcovi, bratovi a strýkovi a musia ju držať na bezpečnom mieste dovtedy, kým rodina nerozhodne, komu ju odovzdajú. Česť rodiny a česť mužov je medzi nohami ženy,“ ironicky zhrnula Iman Bibarsová, ženská aktivistka z Egypta, pre ABC News.
Nečudo, že mladé ženy, ktoré o poklad panenstva prídu, hľadajú spôsob, ako ho opäť získať.
Nová panna do dvoch hodín

Stať sa znova pannou umožňuje ženám hymenoplastika, chirurgická reparácia panenskej blany. Ide o jednoduchý, sotva hodinu trvajúci zákrok, ktorého úlohou je obnoviť hymen (panenskú blanu) poškodený pohlavným stykom, a ktorý sa zvyčajne absolvuje v lokálnej anestézii.
Chirurg zošije zvyšky blany v tele rozpustnými stehmi, čím opäť vytvorí dojem tesnejšieho pôvodného hymenu.
Operácia je možná dokonca aj vtedy, ak už žena rodila. Vtedy však musí chirurg znova vymodelovať hymen na mieste, kde sa kedysi nachádzal. Tento zákrok si vyžaduje celkovú narkózu a dlhší čas rekonvalescencie.
Problémom hymenoplastiky nie je to, ako dlho trvá jeho vykonanie a doba zotavovania, ale to, čo tento zákrok vo svojej podstate symbolizuje. Dvojitú morálku v nazeraní na sexuálnu slobodu mužov a žien a najmä neustálu nadvládu nad ženskými telami.
Iránsky pokrytecký paradox
Janet Afaryová, iránska spisovateľka a feministka v súčasnosti žijúca v USA, napísala v roku 2009 rozsiahly text publikovaný v britských novinách The Guardian. Opisuje v ňom okrem iného aj paradoxnú situáciu, ktorá spočíva v tom, že si iránski muži uvedomujú vysoký počet „zreparovaných“ panien a na tému vraj často žartujú.