Festival RE:publika - tip na poslednú chvíľu

Od 26. mája do 17.júna sa na brnianskom výstavisku koná Festival RE: publika 1918-2018, ktorý pripomína 100. výročie vzniku Československa.
Festival ponúka svojim návštevníkom v rámci trojtýždňových osláv dizajn, umenie aj literatúru, šport, divadlo a samozrejme dobrého jedlo a pitie.
Najväčším lákadlom je nepochybne výstava secesných diel Alfonsa Muchu – Dva svety. Uvidíte tu deväť veľkých plátien diela Slovanská epopeja, veľkú kolekciu plagátov či kalendárov. Túto výstavu budete môcť navštíviť aj po skončení festivalu až do konca roka.
V pavilóne A nájdete výstavy fotografií, študentské fotokoláže a komiksy, taktiež exponáty z brnianskeho Technického múzea či expozíciu cestovateľských legiend Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda. V pavilóne V sa nachádza Re:lax zóna, v ktorej si môžete vyskúšať zhruba 50 športov v súčasnom aj v historickom prevedení. Nachádzajú sa tu tenisové kurty, zahrať si môžete hokej aj hádzanú, požičať historické kolieskové korčule alebo si zašplhať na lane.

Nájdete tu taktiež stovky vystavených športových exponátov, ako napríklad zlatú olympijskú medailu z roku 1980, korčule Jaromíra Jágra, športové dresy, oštep olympioničky Dany Zátopkovej, rôzne víťazné poháre i panely s tenisovými legendami ako bol Ivan Lendl či Martina Navrátilová.
Výstavu Avant Garde dizajnu a architektúry v pavilóne G1 poňali organizátori dosť interaktívne. Takmer všetko sa tu dá ohmatať, do všetkého môžete vliezť. Uvidíte tu ikonické artefakty, ako napríklad model traktora Zetor, starú Škodovku, motorku Jawa aj známe športové topánky „jarmilky“. Nechýba zrkadlové bludisko, či preliezacia socha T.G.Masaryka vyrobená z červených trúbk.
To najlepšie z československej literatúry nájdu návštevníci v pavilóne Morava v rámci výstavy „100 rokov 100 kníh“. Nachádza sa tu knižnica, ktorá ponúka čitáreň, počúvanie hovoreného slova i hudby, ale aj miesto pre rodičov s deťmi. Počas návštevy festivalu sa budete môcť občerstviť v Gastrozóne, kde na vás čakajú rôzne prvo-republikové špeciality.
Brno pre rodiny

Pre rodiny s deťmi je Brno ako výletný ciel ideálne. V meste je dosť atrakcií, vďaka ktorým si deti všetkých vekových kategórií prídu na svoje. Športové vyžitie ponúka napríklad športovo relaxačný areál lanové centrum Jungle park priamo v centre mesta.
V ponuke je tu viacero lezeckých trás, od detskej až po adrenalínovú, rôzne trampolíny, sedemmíľové topánky či cirkusové jednokolky.
Veľa nových poznatkov si odnesiete z VIDA! science centra, ktoré sa nachádza v bývalom pavilóne D brnianskeho výstaviska. Na ploche 5000 metrov štvorcových nájdete vyše stopäťdesiat interaktívnych exponátov, vďaka ktorým môžu návštevníci lepšie porozumieť svetu okolo nás a ktoré približujú základné princípy prírodných javov.

Celá expozícia je rozdelená na 4 časti – Planéta, Civilizácia, Ľudské telo a Mikrosvet. Môžete si tu odpáliť vodíkovú raketu, zmraziť vlastný tieň, zažiť zemetrasenie, rozpútať tornádo, vojsť do veľkého srdca obra, prejsť sa bicyklom vo výške na lane alebo rozlúštiť záhadu Bermudského trojuholníka.
V centre sa konajú aj vedecké show, kde môžete byť svedkom interaktívnych vedeckých pokusov s rôznym zameraním.
Vybrať sa môžete aj za zvieratami do zoologickej záhrady na okraji mesta. Čaká tu na vás viac ako 1700 zvierat v rôznych expozíciách - tigre, kampalské aj ľadové medvede, klokany, žirafy, zebry a pakone, jazero s plameniakmi či ostrov lemurov.
Brnenské podzemie

Počas letných horúčav sa môžete schladiť v brnenskom podzemí s troma trasami. Najrozsiahlejší je takmer kilometrový labyrint pod Zelným trhem. Na vlastné oči uvidíte tajomné zákutia stredovekých chodieb a pivníc skrytých 6 až 8 metrov pod povrchom.
Dozviete sa, ako sa v minulosti uchovávali potraviny, víno a pivo a čím sa podzemné priestory osvetľovali.
Súčasťou prehliadky je alchymistické laboratórium pripomínajúce slávnych lekárov, lekárnikov a fyzikusov, ktorí v Brne pôsobili. O tienistých stránkach života v dávnych dobách rozprávajú repliky mestského praniera a klietky bláznov, ktoré kedysi stávali na trhovisku.

Druhá trasa je Mincmistrovský sklep na Dominikánskom námestí. Tamojšia expozícia pripomína dnes už takmer zabudnuté remeslo razenia mincí v Brne a na Morave. Pod kostolom sv. Jakuba na Jakubskom námestí sa nachádza druhá najväčšia Kostnica v Európe a sú v nej uložené pozostatky viac než 50-tisíc zomretých.
Rovnako ako ďalšie mestské cintoríny bol založený vnútri hradieb, ktoré bránili jeho neskoršiemu rozširovaniu. Kapacita čoskoro prestávala stačiť, a preto musel byť zavedený výmenný systém pochovávania.
Po uplynutí desiatich až dvanástich rokov od pohrebu bol hrob otvorený, ostatky vybraté a na rovnaké miesto bol uložený ďalší zosnulý. Obsah pôvodných hrobov sa presúval do špeciálnych podzemných objektov – osárií, čiže kostníc.