Pravdepodobne poznáte pocit, keď sa bosí prechádzate po piesku alebo po tráve na záhrade. Napriek tomu, že ide o veľmi príjemný zážitok, budete na konci prechádzky pociťovať väčšiu únavu, ako pri bežnej chôdzi v topánkach.
Vysvetlenie, prečo je to tak, je prosté. Vždy keď stúpite na povrch, ktorý chodidlo obopne, ako napríklad piesok, drobné kamienky alebo tráva, vaša noha musí pracovať oveľa viac, ako pri chôdzi na rovnom povrchu.
Ak sú vaše nohy po prechádzke na pláži unavené, je to zároveň upozornenie na to, že nie sú v dobrej forme. Chôdza v topánkach nám podľa vedy naozaj nesvedčí, pretože robí prácu za nás.
Chôdza v topánkach nie je zdravá
Skupina vedcov z katedry evolučnej biológie na Harvardovej univerzite zisťovala, ako vplýva chôdza v topánkach a chôdza s bosou nohou na celkovú kondíciu chodidiel.

Zistili, že ľudia v severozápadnom Mexiku, ktorí nenosia žiadnu obuv, alebo nosili len obuv s minimálnou oporou nohy, mali zdravšiu pozdĺžnu klenbu chodidla a pevnejšie svaly ako Američania nosiaci bežný typ topánok.
Slabšie chodidlá sú náchylné k vzniku takzvaných plochých nôh. Tie sú zodpovedné za bolesti v kolenách, poškodenia chrupaviek a bolesti v spodnej časti chrbta.
V kultúrach, ktoré chodia naboso alebo vo voľnej, takzvanej minimálnej obuvi, výskyt plochých nôh v podstate neexistuje.
Najzdravšie topánky
Je však pochopiteľné, že v západnom svete si život bez topánok predstaviť nevieme. Ak sa aj na obuv nebudeme pozerať ako na módny artikel, stále zostáva v hre jej ochranná funkcia. Aké topánky sú teda pre naše nohy najzdravšie?