Na rakovinu prsníka na Slovensku ročne ochorie viac ako 3000 pacientiek. Celosvetovo sa toto číslo šplhá až na 1,7 milióna prípadov ročne. Jej liečba sa zvyčajne uberá cestou rádioterapie a chemoterapie.

Nová rozsiahla štúdia publikovaná v The New England Journal of Medicine však ukazuje, že u väčšiny žien v ranom štádiu ochorenia môže rovnako efektívne fungovať aj hormonálna liečba.
Vďaka génovým testom je možné identifikovať pacientky, u ktorých je pri liečbe ochorenia bezpečné vynechať chemoterapiu a podstúpiť menej invazívnu liečbu. Tá spočíva v podaní liekov, ktoré v tele žien blokujú vznik hormónu estrogén.
Hormonálna terapia už pomáha, no zatiaľ málo
Endokrinná alebo hormonálna liečba nie je novinka a v súčasnosti sa dokonca používa aj ako prevencia rakoviny prsníka u žien s vysokou pravdepodobnosťou jej vzniku. Vedci však tvrdia, že úprava hormonálnej hladiny v tele by mohla pomôcť až 70 percentám pacientiek.

„Myslím, že je to veľmi významný pokrok. Budem môcť pozrieť ľuďom do očí a povedať: Analyzovali sme váš nádor, máte naozaj dobrú prognózu a skutočne nepotrebujete chemoterapiu.
Je to skvelé, že to môžem niekomu povedať," vyjadril sa pre The New York Times doktor Larry Norton z newyorského centra pre liečbu rakoviny Memorial Sloan Kettering, ktoré na štúdii spolupracovalo.