V posledných rokoch o nich počujeme čoraz viac a všetko naznačuje tomu, že to bude ešte oveľa naliehavejšie. Píšu sa o nich články, rozoberajú ich odborníci a sú dokonca predmetom románov.
A ony samy niekedy ani nevedia, že sú stredobodom novodobého a už pomenovaného fenoménu. Sendvičové ženy. Sendvičová generácia. Matky a zároveň dcéry, na ktoré sa tlačí zhora aj zdola.
Problém, ktorý má viac príčin

Sendvičová generácia nemá nič spoločné s jedlom.
Jej predstaviteľmi sú ľudia zhruba v strednom veku, a to predovšetkým ženy, ktoré sa musia starať o svoje neodrastené potomstvo, no zároveň už ich pomoc a starostlivosť vyžadujú aj starnúci rodičia.
Obrazne povedané – sú z dvoch strán tlačené ako „v sendviči“.
Denný obraz takýchto žien môže byť plný náročných úloh. Chystajú deti do školy, riešia s nimi školské problémy, chodia k lekárovi alebo sú od nich ich potomkovia iným spôsobom závislí. Zároveň sú stále pracovne aktívne, no popri profesii už musia pomáhať aj svojim rodičom, ktorých začína trápiť zdravie, finančné či psychické problémy. Venujú im svoj čas, pomáhajú v domácnosti či s výdavkami. A neraz im priestor na seba vôbec neostáva, čo škodí im aj okoliu.
„Vznik takzvanej sendvičovej generácie sa viaže na viaceré príčiny. V prvom rade je to demografický trend - predĺžila sa dĺžka života. To je síce vynikajúcou správou pre ľudstvo, no zároveň to pred nás - ako spoločnosť - kladie nové socio-kultúrne potreby a očakávania,“ vysvetľuje psychologička a riaditeľka Centra pre tréning a rozvoj, Denisa Zlevská.
„Ženy kedysi odchádzali do dôchodku v nižšom veku. Dnes sú dlhšie pracovne aktívne, majú potrebu sa rozvíjať aj inak ako len starostlivosťou o rodinu. Vzhľadom na to, že v našej kultúre, a dovolím si povedať, že aj z prirodzenej tendencie žien starať sa o rodinu a domácnosť vo veciach ako je stravovanie, hygiena či zdravie, často táto úloha padá na ne,“ hovorí odborníčka, ktorá sa špecificky zameriava na syndróm vyhorenia.
Matky sú staršie a cítia zodpovednosť
Významným faktorom vzniku sendvičovej generácie je podľa psychologičky aj odkladanie materstva.
„Kedysi, keď ženy rodili okolo dvadsiatky, mali už vo veku 'sendvičovej ženy' deti odrastené a ich rodičia len začínali prichádzať do fázy starnutia. Dnes je však úplne bežné, že ženy rodia po tridsiatke, či tesne pred štyridsiatkou, a teda keď sa stanú päťdesiatničkami, majú doma ešte stále 'len' puberťákov. Rovnako tak ich rodičia sú v tom čase už v seniorskom veku, kedy potrebujú vyššiu mieru starostlivosti po zdravotnej, psychickej či sociálnej stránke,“ približuje Zlevská.

Sendvičové ženy sa tak dostávajú pod tlak a sú vystavené požiadavkám z viacerých strán. Cítia pocit zodpovednosti postarať sa o svojich rodičov, ktorým chcú oplatiť ich starostlivosť a zároveň nechcú zanedbávať svoje deti i primárnu rodinu.
Rolu hrá však ešte jeden faktor – starnutie samotnej ženy a zmeny s ním súvisiace, na ktoré podľa psychologičky často nezostáva čas.
„Takouto fázou prechádza obvykle aj partner. Kríza stredného veku oboch potom často vyústi do vzájomného odcudzenia a rozpadu partnerského vzťahu práve preto, že energiu a pozornosť si vyžadujú deti či starnúci rodičia,“ upozorňuje.