Je ľahké v mysli zablúdiť do budúcnosti alebo minulosti, odpútať sa od aktuálneho diania a myšlienok. Azda aj preto sa do viacerých oblastí ľudského života začal predierať opačný prístup – vedomá sústredenosť a všímavosť, ktorej cieľom je prinútiť myseľ zostať v prítomnosti a naplno vnímať, čo sa deje tu a teraz.

Niektoré výskumy naznačujú, že toto vnímavé vedomie (v angličtine aj mindfulness), ktoré odborníci prirovnávajú k meditácii, môže pomôcť uľaviť od depresie, pocitov stresu a úzkosti.
V oblasti wellnessu už poznáme napríklad vedomé dýchanie, jedenie či cvičenie.
Môžete byť mindful, keď pracujete, relaxujete, no a po novom už aj keď starnete.
Prijmite nevýhody, ale nezveličujte ich
Konvenčné prístupy k starnutiu človeka pripravujú na jeho negatívne stránky. Tak ako pri mnohých iných oblastiach v živote, aj tu platí, že všetko je o prístupe.
„Keď starnete vedome, ste si plne vedomí a akceptujete všetky výzvy, ktoré so starnutím prichádzajú. No ste si tiež vedomí a aj sa chopíte príležitostí, ktoré prichádzajú, keď vám život doprial, ako to ja nazývam, bonus dlhovekosti,“ vysvetľuje psychoterapeutka a autorka knihy o vedomom starnutí, Andrea Brandtová.
„Ide o spôsob starnutia, ktorý nepopiera negatíva, ktoré prídu, ale ani ich nezveličuje či na ne nekladie priveľký dôraz. Namiesto toho obracia svoju myseľ na výhody starnutia, ktorých je mnoho,“ hovorí odborníčka pre Psychology Today a dodáva, že chce, aby sa ľudia na starnutie dívali s realistickou pozitivitou.
To znamená vidieť a prijať veci také, aké sú, no potom zamerať svoju pozornosť na to, čo by na starnutí mohli zbožňovať.

Stereotypy by mali ísť bokom
Začať meniť svoje myslenie a vnímanie starnutia môžete začať už pomerne skoro. Autorka sa vo svojich radách zameriava už na ľudí po päťdesiatke. Znamená to celkovo vedome upraviť svoje vnímanie starnutia.
„Aj po päťdesiatke môžete začať s úplne novým hobby alebo dokonca novou kariérou a mať pre to všetko nadšenie. Môže ísť o najšťastnejšie chvíle vo vašom živote, no nie vtedy, ak sami seba obmedzujete stereotypmi,“ hovorí Brandtová. Tie ľudia často vidia v reklamách, ale aj v spôsobe, akým k starým ľuďom pristupuje spoločnosť.

Výhodou je to, že okolo 50. roku života už človek sám seba pozná pomerne dobre. To mu môže pomôcť robiť rozumnejšie a autentickejšie rozhodnutia o tom, ako investuje svoj čas a s kým ho strávi, ktorým záľubám sa bude venovať a ktoré prípadné chyby z minulosti môže napraviť.
Medzi svoje aktivity môže zaradiť aj nachádzanie nových vzťahov a priateľstiev či cestovanie na miesta, ktoré ešte nikdy nenavštívil.
A čím skôr človek začne robiť zmeny vo svojom myslení ohľadom procesu starnutia, tým lepšiu výbavu do budúcna si vytvorí a môže byť preňho jednoduchšie starnutie zvládnuť spokojne a v šťastí.
Päť krokov k vedomému starnutiu
Brandtová okrem iného odporúča päť základných praktických krokov, ako sa nastaviť na vedomé a vnímavé starnutie a ako sa pripraviť na to, čo príde.