V súčasnosti v živote využívame rôzne náhrady a doplnky, ktoré nám majú spohodlniť život. Samotný život však ničím nahradiť nedokážeme.
Rovnako ako krv, ktorú potrebuje každý z nás a bez ktorej a život predstaviť nedá. Štrnásteho júna (štvrtok) si pripomenieme Svetový deň darcov krvi. Tento deň bude pre mnohých dobrým dôvodom na návštevu transfúznej stanice vo svojom meste a okolí, aby darovali kúsok seba a možno tým niekomu zachránili život.

„Krv je život. Všetci, ktorí krv potrebujú, sú odkázaní jedine na dobrú vôľu druhého človeka darovať krv.
Aj dnešná špičková medicína v mnohom závisí od ľudí, ktorí sa ráno zobudia i idú darovať krv. Vďaka nim majú ranení šancu na záchranu a chorí zas šancu na zlepšenie kvality života.
Darcovia krvi sú nositeľmi nádeje a ukazujú, ako veľmi je človek od človeka závislý.
Každý darca krvi zažíva pocit vykonaného dobra, no treba spomenúť aj výhodu – lekársku kontrolu, ktorá môže včas odhaliť prípadné ochorenie,“ vysvetľuje dôvody, prečo ísť darovať krv Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.
V lete krv chýba
Sami nikdy nevieme, kedy darovanú krv budeme potrebovať. Počas roka môžeme zažiť rôzne kritické situácie. Aj blížiace sa letné obdobie patrí medzi jedny z najkritickejších. Krvi je práve vtedy akútny nedostatok.
„Krv je mimoriadne potrebná pri úrazoch a nehodách. Potrebujú ju pacienti čakajúci na operáciu, pacienti s leukémiou a chorobami krvi či pacienti s nádorovými ochoreniami,“ vymenúva zástupkyňa Slovenského Červeného kríža.
„Podľa dostupných zdrojov je u nás najčastejšia krvná skupina A, potom 0, B a nakoniec AB. Každá krvná skupina je dôležitá, v prípade nedostatku ktorejkoľvek z nich sa výzvy zameriavajú práve na ňu,“ dopĺňa generálna sekretárka.
Keď chceme darovať krv
Na samotné darovanie krvi sa musíme pripraviť. Nevyhnutná je dostatočná hydratácia. Aspoň 24 hodín pred odberom treba piť dostatok tekutín (voda, čaj, ovocná šťava), ráno pred odberom aspoň pol litra. Na jedno posedenie prichádzame o neštandardne veľké množstvo krvi. Na darovanie by mal preto darca prísť oddýchnutý a vyspaný.
Na odber sa nechodí nalačno. Treba mať za sebou ľahké raňajky. Fajčiari minimálne šesť hodín pred odberom nesmú fajčiť. Rovnako nie je vhodný alkohol 12 až 14 hodín pred odberom. Neodporúča sa priveľká fyzická a psychická námaha 24 hodín pre odberom.
Po odbere nie je vhodné sa niekam ponáhľať, treba si posedieť, vypiť vodu, čaj, niečo zjesť, prípadne si dať kávu. Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami, podľa ktorých už môže posúdiť, či je vhodný ako darca krvi, a zároveň ako budúci darca krvi vyplniť evidenčnú kartu Červeného kríža.
Musí sa podrobiť vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom.
Dôraz sa kladie aj na zhodnotenie dotazníka a doplnenie potrebných údajov získaných pri rozhovore s lekárom. Darca sa musí pri registrácii preukázať občianskym preukazom či pasom, legitimáciou poistenca zdravotnej poisťovne a viacnásobný darca preukazom darcu krvi.
Po vyšetrení sa darca presunie do odberového boxu, kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi sa odoberie obyčajne 400 až 450 ml krvi. Odber trvá 5 - 10 minút, celý proces vrátane následného občerstvenia maximálne dve hodiny.

Komunita záchrancov života

Dôležitú úlohu u nás zohráva aj práca ľudí z Červeného kríža v oblasti náboru nových darcov krvi a organizovania odberov krvi. Ide o mravenčiu prácu, ktorá je pre mnohých skôr neviditeľná.
„Nie je ľahké odmerať celkový vplyv celoslovenských a lokálnych náborových kampaní SČK na počet darcov krvi na Slovensku. Vieme však, že sú v našich radoch stovky ľudí, ktorí aktívne oslovujú mladých ľudí na školách a získavajú prvodarcov, organizujú pravidelné mobilné odbery a venujú sa darcom krvi vo svojich obciach či mestách.
Táto práca je ich koníčkom a poslaním, robia ju nezištne a dobrovoľne. Dovolím si povedať, že spoločnosť ju často berie úplne samozrejme. Tak ako niekedy príliš samozrejme berieme to, že sú na Slovensku i inde vo svete ľudia, ktorí viackrát do roka ráno vstanú a dobrovoľne idú túto životodarnú tekutinu darovať.
Našou snahou je dosiahnuť, aby takýchto ľudí bolo čo najviac," vyslovuje nádej na čoraz viac dobrovoľníkov a darcov Zuzana Rosiarová Kesegová.
Predovšetkým v menších mestách a obciach červenokrižiaci, ktorí sa venujú náborovaniu darcov krvi, organizujú stretnutia s darcami a spoločné posedenia. I samotné odbery, ktoré organizujú vo svojich obciach, sú, dalo by sa povedať, spoločenskou udalosťou.
„Pravidelne organizujeme slávnostné oceňovania, ktorých atmosféra dýcha empatiou a nesmiernou človečinou. SČK sa bezpríspevkovému darcovstvu krvi venuje dlhé desaťročia. Už len oceňovanie darcov krvi sa robí takmer 60 rokov, počas ktorých sme mnohonásobným darcom krvi odovzdali takmer 350-tisíc ocenení,“ hovorí Kesegová.
Som prvodarca
Kto môže byť darcom krvi?
Každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg.
Ako často možno darovať krv?
Muži môžu darovať krv maximálne 4x do roka, ženy maximálne 3x do roka.
Chcem byť darcom krvi, preto musím vedieť, že...
- hoci sa moja krv pri odbere vyšetrí na prítomnosť povrchového antigénu infekčnej žltačky typu B, protilátok proti HIV a proti infekčnej žltačke typu C, napriek tomu, že sa urobia aj testy na syfilis, ako aj pečeňové testy, na transfúziu sa môže použiť až po vyhovujúcom výsledku,
- ak som sa správal rizikovo (pozri vyššie) a ešte som v inkubačnom období (čase, keď sa dostupnými laboratórnymi testmi nedá dokázať daný antigén pôvodcu ochorenia alebo jeho protilátka), mohol by som ohroziť príjemcu mojej krvi,
- sa pokúsim zlepšiť kvalitu svojho života a nebudem užívať drogy, cigarety, alkohol, lieky bez lekárskeho predpisu ani akékoľvek návykové látky (pri požičiavaní nesterilných ihiel sa medzi toxikomanmi prenášajú krvou infekčné ochorenia),
- mi pomôže zdravá racionálna strava obsahujúca dostatok zeleniny a ovocia, jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov, s dostatkom kvalitných bielkovín (ktoré obsahuje hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny),
- mám denne vypiť najmenej 1,5 až 2 litre tekutín (najlepšie čistej vody alebo minerálky, džúsu, čaju),
- lekárske a laboratórne vyšetrenie, ktoré absolvujem v súvislosti s odberom krvi, mi poskytne dôležité informácie o mojom zdravotnom stave,
- pri každom odbere krvi sa používa výlučne jednorazový materiál, preto sa nemôžem nakaziť.
Viac informácií o tom, kto môže darovať krv a kto nemôže, ako aj to, kde je možné darovať krv, nájdete na stránke Darujkrv.redcross.sk.