Každoročne 15. mája sa slávi Svetový deň atletiky. Možno aj to je pre niektorých motivácia a alarm, že so svojím telom treba začať narábať lepšie a začať sa hýbať.

A teda, ak ste sa ešte náhodou po zimnej prestávke nepridali k tým bežcom, ktorí už na cestách, v parkoch či na iných tratiach poctivo zarezávajú, je najvyšší čas.
Treba však vedieť ako. Ak nie ste úplný začiatočník, máte to jednoduchšie. Svalová pamäť funguje až prekvapujúco dobre a aj keď môžu byť prvé pokusy ťažkopádne a bolestivé najmä pre našu vôľu, progres pocítite takmer okamžite. Dôležité je vždy začínať pomaly.
Reálne ciele a pitný režim
„Ľudia si po zimnej prestávke dávajú motivujúce, ale často nereálne ciele. Chcú schudnúť, dostať sa do formy, pripraviť sa na nejaké preteky. Ale takisto ako aj ja, každý, kto chce behať, si musí dať reálne ciele - treba začať pomaly, striedať beh s chôdzou. Najprv pár kilometrov, a potom postupne 20, 30, 40 a viac minút,“ radí profesionálny bežec, majster Slovenska a tohtoročný víťaz maratónu v Lipsku Gabriel Švajda.

Okrem správnej obuvi a vhodného povrchu je veľmi dôležitý práve pitný režim. Bežec nemôže byť dehydrovaný.
„To vzniká vtedy, keď telo vydáva viac tekutín, ako prijíma. Stávajú sa však aj opačné situácie, keď sa začínajúci bežci vody prepijú, a potom im počas behu žblnká v bruchu, čo tiež nie je dobre,“ dodáva skúsený bežec.
Za deň by ste podľa neho mali vypiť 1,5 až 2 litre tekutín, odporúča sa piť už pred tréningom. A ak sa chystáte na preteky, tak začnite už dva dni pred pretekmi postupne prijímať vodu. „Počas maratónu sa tiež treba zavodňovať, na každom piatom kilometri sa trocha napiť, ale závisí to, samozrejme, aj od počasia.“
Ak beháte v zime, dopĺňať si môžete tekutiny aj čajmi, na jar a v lete sú to najmä minerálne vody s dobrým zložením minerálov ako sodík, draslík, horčík a vápnik, ktoré vypotíte počas fyzickej aktivity.
„Pred každým pohybom sa odporúča zaliať organizmus, aby vedel dostatočne dobre pracovať. Tak predídete kŕčom a zraneniam. Najlepšie vody sú jemne perlivé, prípadne tiché. Neodporúčajú sa však piť veľmi vychladené,“ radí bežec.
Strava podľa chuti
Minerály a dôležité látky by mali bežci prijímať vo vode, ale strava je rovnako kľúčová. Ako pri všetkom, aj tu platí, že každý by mal počúvať svoje telo, jesť to, čo mu chutí a robí dobre.
„Bežci jedia veľa zeleniny, ryžu, cestoviny, kuracie mäso a celkovo by mali pred behom alebo po ňom jesť čo najchladnejšie jedlá, napríklad šaláty. Mne osobne najviac sedia cestoviny na rôzne spôsoby. Určite pred behom vynechávam ťažké, vyprážané jedlá, ktoré zaťažujú žalúdok,“ dodáva bežec.
Nie je dobré jesť tesne pred behom, ideálne sú dve - tri hodiny pred ním. Potom treba nechať žalúdok spraviť svoju prácu a oddýchnuť si. Netreba zabúdať ani na ovocie, dôležité je v letnom aj zimnom období. Zjesť banán je ideálne tak 90 minút pred.
„Ja mám najradšej nasekané ovocie, ktoré si vo fľaši zalejem mojou obľúbenou jemne perlivou minerálkou, a hneď to má iný švih,“ hovorí Švajda.
Preteky na dosah

Chystali ste sa na preteky a tie sú už pred dverami? Záleží na každom detaile, a tak nepodceňte ani posledné hodiny pred týmto veľkým momentom.
Okrem obuvi, stravy a správneho pitného režimu nemožno zabúdať ani na regeneráciu a psychickú pohodu.
„Nie je ľahké postaviť sa na štart pretekov, keď má človek problémy alebo nie je zdravý. Naučil som sa však, že sa musím sústrediť hlavne na seba.“
A telo samozrejme najlepšie regeneruje, keď spí. „Keď si počas týždňa doprajem aktivitu 15 hodín denne, telu potom doprajem odpočinok minimálne tri hodiny vo forme masáže, cvičenia či wellnesu,“ podelil sa so svojim receptom na pohodový pretekový štart Gabriel Švajda.