Úlohou pílingu je odstrániť z pokožky odumreté kožné bunky, čím dochádza k rýchlejšej regenerácii pleti, obnove a celkovému rozjasneniu pokožky.
Koža potom lepšie dýcha a ľahšie prijíma účinné látky z kozmetických prípravkov. Na povrch pokožky sa dostávajú nové bunky, pleť pôsobí mladšie, je svieža a má peknú žiarivú farbu.
Toto všetko môžeme v súčasnosti docieliť troma druhmi pílingov – mechanickým, chemickým a enzymatickým. Posledné dva sú však výsadou kozmetických salónov a odborníkov v dermatologických ambulanciách, pretože sú k pokožke radikálnejšie.

„Na domáce použitie je vhodný len mechanický píling, ktorý je väčšinou krémovej alebo gélovej konzistencie a obsahuje drobné čiastočky – zrniečka.
Tie po kontakte s pokožkou mechanickým trením odstraňujú z pleti odumreté bunky.
Domáci mechanický píling treba robiť vždy jemne, nepritláčať, aby sa nepodráždila pokožka a nesčervenala.
Neodporúča sa hneď ísť von na slnko, do solária alebo do sauny, keďže pleť je citlivá,“ vysvetľuje Adriana Tomeková, primárka dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR.
Chemický píling
Chemický píling funguje na báze chemických látok, najčastejšie kyselín ako kyselina salicylová, kyselina glykolová alebo kyselina mliečna.
„Ide o kontrolovaný proces odstraňovania povrchových kožných buniek, ktorého výsledkom je lepší vzhľad pleti. Takýto píling má rôznu koncentráciu (20 % - 70 %) a podľa toho preniká hlbšie do pokožky.
Je vo forme tekutiny, ktorá sa jemne aplikuje na pleť a necháva sa pôsobiť podľa koncentrácie niekoľko minút. Potom sa neutralizuje.
Počas pílingu dochádza k odstráneniu odumretých, ale aj živých zdravých kožných buniek. Pleť ostáva začervenaná, podráždená, citlivá na slnko a po pár dňoch sa olupuje,“ opisuje proces odborníčka.
Výsledkom je neskôr zrýchlená obnova kožných buniek, zlepšenie elasticity a hydratácie pleti, zníženie produkcie mazu a vyhladenie jemných vrások. Pleť je žiarivejšia a zdravšia.
Chemický píling je vhodným riešením, ak trpíte kožnými problémami ako akné, pigmentové škvrny, jazvičky a drobné vrásky. Ošetrenie však treba opakovať aspoň 5- až 9-krát, podľa aktuálneho stavu pleti a želaného efektu.
Chemický píling sa neznáša so slnkom. Preto sa naň vyberte v „zamračenejších“ mesiacoch počas jesene či zimy. Ak by vás to aj lákalo, určite ho neabsolvujte sami doma a radšej sa spoľahnite na odborníkov.
Najmä chemické pílingy s koncentráciou vyššou ako 20 % by mali poskytovať len skúsení dermatológovia a odborníci, inak vzniká riziko poškodenia kože a v najhorších prípadoch aj trvalé následky.
Enzymatický píling
Enzymatický píling odstraňuje z pleti pomocou enzýmov nadbytočný maz, odumreté bunky a kožné nečistoty. Je vhodný na intenzívne, a pritom šetrné hĺbkové čistenie pleti, ktorá je suchá a citlivá, so sklonom k praskaniu cievok, ale aj pre mastnejšiu pleť.
„Enzymatický píling jemne odstraňuje odumretú kožu bez narušenia štruktúry živých buniek, pričom práve naopak, dochádza k obnove pleti a rýchlejšej regenerácii.
Enzýmy dokonca pomáhajú pri odstraňovaní drobných kožných problémov – jazvičiek po akné, fľakov, jemných vrások a nerovnomernej farby pleti.
Okrem toho prenikajú hlboko do pórov a čistia ich. Ale čo je najdôležitejšie, enzýmy neničia a nepoškodzujú zdravé a živé kožné bunky. Vynikajúce zložky, ktoré enzymatický píling môže obsahovať, sú enzýmy ako papaín z papáje alebo bromelaín z ananásu,“ povedala Adriana Tomeková.

Domáci píling
Doma si môžete jednoducho vytvoriť aj vlastný píling napríklad z kvalitného olivového oleja a morskej alebo himalájskej ružovej soli.
Pokožku dokonale vyživí, ale aj detoxikuje. Pleť bude jemná a vláčna.
Rôznorodosť produktov nájdete aj v obchodoch s kozmetickými produktmi.

Delia sa aj podľa toho, na akú oblasť tela slúžia. Pred každým pílingom je dôležité a potrebné pleť odlíčiť a dôkladne vyčistiť. Bez toho nemá zmysel poskytovať pleti ďalšiu starostlivosť.
„Domáci píling je vhodné aplikovať na vlhkú pokožku, napríklad počas sprchovania na všetky miesta, kde je suchá pokožka, ktorú chceme takto zbaviť odumretých buniek. Najčastejšie je to oblasť tváre a potom celé telo – chrbát, ruky, nohy, zadok.
Píling si môžete urobiť aj pred plánovanou dovolenkou, aby sa potom koža po pobyte na slnku nešúpala. Opálenie vydrží oveľa dlhšie. Dôležité je však vždy pleť veľkoryso hydratovať krémami aj pitím vody,“ odporúča odborníčka.
Po každom pílingu treba myslieť na vhodnú regeneráciu pokožky nakrémovaním, pretože práve v tom momente je pleť najlepšie pripravená prijať výživné látky.
Píling tela je vhodné robiť raz za mesiac alebo podľa potreby. Na tvári je vhodné robiť píling približne raz týždenne. Pri mastnejšej pokožke so sklonom k upchávaniu pórov to môže byť aj častejšie.
Samozrejme veľmi jemnými krúživými pohybmi. Raz za čas je dobré urobiť si aj jemný píling pier, ktoré sa zbavia suchých šupiniek, budú krásne prekrvené a červené.

Čo áno a čo nie
ÁNO
Základom sú prírodné zložky: Pokožku vyživia a dokonale hydratujú. Dobré je vyberať si také pílingy, ktoré obsahujú napríklad organické čiastočky ryže, kávy, cukru alebo soli, ktorá pokožku aj detoxikuje. Niektoré značky však do pílingu pridávajú drobné mikročiastočky či zrniečka vyrobené z plastov, ktoré sa potom umývaním dostanú do odpadovej vody, čo veľmi škodí životnému prostrediu. Moria sú plné mikroplastov, ktoré jedia ryby a tie zase jeme my.
Píling aj pre mužov: Píling je rovnako vhodný pre pánov, tak ako pre dámy. Aj oni by sa mali pravidelne starať o svoju pokožku. Aj v ich prípade platí, že píling treba vyberať podľa typu pleti a doma ho absolvovať približne dvakrát za týždeň, resp. za 10 dní. Pri suchej pleti je postačujúce raz mesačne.
NIE
S intímnymi partiami opatrne: Píling do intímnych častí tela nepatrí a nie je vhodné používať ho po holení, pretože môže veľmi podráždiť pokožku. Ak už ho chcete použiť, aplikujte ho tesne pred holením, čím odstránite odumreté čiastočky pokožky a nové chĺpky po holení budú zarastať menej. Používajte ho však len v oblasti bikín a vyhnite sa sliznici.
Vo vyššom veku inak: „Používanie pílingov závisí od typu a aktuálneho stavu pokožky. Čím je pleť mladšia, tým je aj odolnejšia, čiže s vyšším vekom platí, že treba starostlivosť prispôsobiť a píling robiť inak, ako ste boli zvyknuté v minulosti, jemnejšie. Vo vyššom veku je pri domácom pílingu vhodné používať kvalitné za studena lisované oleje – napríklad arganový alebo olivový, ktoré suchšiu pleť dokonale vyživia a rozžiaria,“ radí Adriana Tomeková.