SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Harry a Meghan sa zobrali na kráľovskej svadbe roka (minúta po minúte)

Sledovali sme priebeh kráľovskej svadby.

Harry a Meghan ako novomanželia.Harry a Meghan ako novomanželia. (Zdroj: SITA)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Svadbu princa Harryho a Meghan sme sledovali minútu po minúte:

15:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

14:59 "Moje zlatko vyzerá nádherne a veľmi šťastne. Prajem si, aby som tam mohol byť s ňou. Želám im veľa lásky a šťastia," povedal otec Meghan pre portál TMZ.

14:56 Politici z celého sveta gratulujú novomanželom na sociálnych sieťach. Medzi nimi napríklad aj kanadský premiér Justin Trudeau.

14:53 Dvojica sa podľa informácií bezprostredne po sobáši nevydá na svadobnú cestu, krátko po slávnosti ju už totiž čakajú prvé povinnosti. Už 22. mája sa zúčastní na záhradnej párty v Buckinghamskom paláci pri príležitosti očakávaných 70. narodenín princa Charlesa. Niektoré zdroje však tvrdia, že neskôr sa vyberú do Namíbie.

14:51 Novomanželia svojich priaznivcov už skôr vyzvali, aby namiesto svadobného daru venovali peniaze na charitu. Predpokladá sa, že by sa tak mohlo vyzbierať okolo milióna libier.

Skryť Vypnúť reklamu

14:48 Najbližšie hodiny sa neočakáva, že by sa čerství vojvoda a vojvodkyňa objavili na verejnosti. Stane sa tak pravdepodobne až keď budú večer opúšťať Windsorský hrad.

14:38 V týchto chvíľach by sa mala začínať recepcia pod záštitou kráľovnej Alžbety. Koná sa v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade. Na slávnostnom obede sa zúčastní aj 600 pozvaných hostí.

Harryho otec, princ Charles, následne večer usporiada v sídle Frogmore House súkromnú recepciu pre manželský pár a 200 najbližších priateľov a členov rodiny.

14:30 Koč s novomanželmi pomaly prichádza naspäť smerom k hradu.

14:26 Ide o triumf pre značku Givenchy, okomentovala nevestine svadobné šaty pre BBC londýnska dizajnérka Charlotte Hardwicková. "Vedelo sa, že jej šaty budú nečakané a bude nemožné predpovedať, ako budú vyzerať. Očakávala som síce viac detailov, korálikov a moderných čipiek než relatívnu prázdnotu, no silueta a poloodhalené ramená sú pre Meghan perfektné," zhodnotila.

Skryť Vypnúť reklamu

14:15 Pred ľudí už oficiálne predstúpili vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu. Harry a Meghan mávajú davu, obaja sa usmievajú a vyzerajú uvoľnene.

14:09 Harry a Meghan nastupujú do otvoreného koča Ascot Landau ťahaného štyrmi koňmi. Ich trasa povedie z hradného kopca cez ulice High Street, Sheet Street, Kings Road, Albert Road a cez Long Walk naspäť na hrad. Pre divákov je práve táto cesta vrcholom osláv.

14:05 Dvojica vychádza von z kaplnky a vymenila si prvý novomanželský bozk. Ozývajú sa ovácie.

Prečítajte si tiež: Princ Harry a Meghan si povedali áno. Ako vyzeral ich veľký deň Čítajte 

14:03 Mladomanželia podpísali svadobný záznam. Už čoskoro nastúpia do koča a povezú sa ulicami Windsoru. Vonku ich čakajú tisícky ľudí. Znie národná hymna. Kráľovná nespieva.

13:58 Princ Charles, ženíchov otec a Dorian Raglandová, nevestina mama, odišli spoločne s novomanželmi a arcibiskupom podpísať dokument o uzavretí manželstva, informuje BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

13:54 Obrad v Kaplnke svätého Juraja sa pomaly blíži k záveru. Historickými priestormi znie orchestrálna hudba. Nasledovať bude národná britská hymna God save the Queen.

13:48 Hostia spievajú hymnu.

13:44 Na rad prichádzajú spoločné modlitby.

13:40 Arcibiskup pár oddal. "Čo Boh spojil, nech nik nerozdelí."

13:38 "Všetkým, čo som, ti dávam a všetko, čo mám, s tebou zdieľam. V mene lásky Boha, otca, syna a ducha svätého," zaznelo v ich sľuboch.

13:37 Ženích a nevesta si vzájomne navliekajú obrúčky.

13:35 Harry a Meghan si vymieňajú svoje manželské sľuby.

13:32 Karen Gibson a Kráľovský chór spievajú pieseň Stand By Me v západnej časti kaplnky.

13:28 Curry stále reční. Niektorí prítomní už vyzerajú netrpezlivo a obzerajú sa okolo seba.

Skryť Vypnúť reklamu

13:22 Ženích a nevesta sa držia za ruky. Počúvajú zapálený prejav biskupa.

13:18 Reční biskup episkopálnej cirkvi Spojených štátov amerických Michael Curry. Hovorí o tom, že v láske je sila. Jeho prejav je plamenný a emotívny.

13:16 Spieva chór kaplnky. Ide o pieseň If ye love me.

13:14 The Telegraph už vyhodnotil, čo povedal ženích neveste, keď prišla k oltáru. "Vyzeráš úžasne," zaznelo vraj z jeho úst.

13:13 Harry hovorí svoje áno. Meghan tiež hovorí áno.

13:12 Všetci stoja. Arcibiskup sa pýta, či má niekto námietky proti sobášu.

13:06 Začal sa obrad. Dvojicu oddáva arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

13:03 Prvý pohľad na nevestu. Jej šaty sú z dielne britskej dizajnérky Clare Waight Kellerovej, ako informoval Kensingtonský palác.

Skryť Vypnúť reklamu

13:01 Meghan vstupuje do kaplnky a kráča k oltáru.

13:00 Auto s Meghan zastavuje pred západnými schodami kaplnky. Nevesta vychádza von.

12:59 Znejú ovácie, keď do kaplnky vstupuje družba. Na mieste je už aj auto s nevestou.

12:57 Všetci v kaplnke stoja. Kráľovná sa usadila.

12:56 Prichádza kráľovná s manželom, princom Philipom. Z auta kývajú okolostojacemu davu.

12:54 Na mieste je už princ Charles s manželkou Camilou.

12:53 Do kaplnky prichádza kráľovská rodina.

12:51 Korunku požičala Meghan kráľovná Alžbeta. Podľa stanice CBS kedysi patrila kráľovnej Mary.

12:50 Harry spolu s Williamom sedia a čakajú pred oltárom. Rozprávajú sa, obzerajú si priestory. Ženích vyzerá mierne napäto.

12:46 Do kaplnky mieri Meghan v sprievode kolóny. Dav kričí a zdraví ju.

Skryť Vypnúť reklamu

12:41 Harry a William už sú v kaplnke. Bratia strávili predvečer svadby v hoteli Coworth Park v Ascote. Tentokrát sa ocitli v opačných úlohách, keďže Harry bol svedkom Williama na jeho svadbe s Kate v roku 2011.

12:38 Začali zvoniť zvony.

12:37 Harryho sprevádza brat William, ktorý bude na svadbe jeho svedkom. Obaja zdravia okolitý dav.

12:35 Už prišiel ženích. Oblečený je vo vojenskej uniforme kavalérie Blues and Royals. Vítajú ho ovácie.

12:32 Prvý záber nevesty v aute:

12:30 Kaplnka je plná, čaká sa na príchod kráľovskej rodiny.

12:27 Pozrite si fotogalériu svadobných hostí:

12:22 Nevesta už je na ceste na hrad Windsor v aute značky Rolls-Royce Phantom IV.

12:19 Niektoré z pravidiel protokolu, ktoré musia hostia dodržiavať:

 • Ženy nesmú mať lodičky s otvorenou špičkou
 • Nikto neodíde skôr než kráľovná
 • Ženy musia mať neustále klobúk na hlave
 • Nikto sa nesmie rozprávať s novinármi

12:15 V kaplnke hrá orchester skladbu Salut d’Amour. Hostia sa rozprávajú medzi sebou, na mnohých sa zračia očakávania.

Skryť Vypnúť reklamu

12:13 Zhruba o 15 minút by sa mali objaviť prví členovia kráľovskej rodiny.

12:12 Medzi poslednými známymi tvárami, ktoré prišli, sú Serena Williamsová, Sir John Mayor aj vojvodkyňa z Yorku, Sarah Fergusonová.

12:05 Obrad sa začne o necelú hodinu.

12:04 Súkromnú recepciu pre manželský pár, ktorej sa zúčastní 200 hostí, bude moderovať James Corden. Už je v kaplnke aj s svojou manželkou.

11:57 Pred kaplnkou stoja stovky ľudí, ktorí budú mať možnosť vítať svadobný pár. Sú medzi nimi osobitne vybratí obyvatelia windsorskej komunity, personál alebo zástupcovia verejnosti. Niektorí vytiahli aj piknikové deky a rozkladacie stoličky.

11:53 Na mieste je už aj spevák Sir Elton John.

11:34 Prichádzajú ďalší hostia. Pred pár minútami do kaplnky dorazila rodina vojvodkyne z Cambridgu - jej rodičia a sestra Pippa. Prišli aj celebrity ako George Clooney s manželkou Amal, David a Victoria Beckhamovci a tiež bývalá priateľka princa Harryho, Chelsy Davy.

Skryť Vypnúť reklamu

11:29 Kapela írskej gardy zahrala ľuďom v uliciach.

11:28 Svadbu môžete naživo sledovať aj na oficiálnom kráľovskom Youtube kanáli. Vysielanie by sa malo začať o 12:00 SELČ.

11:23 Nevesta sa v týchto chvíľach pripravuje v hoteli Cliveden House vzdialenom necelých 10 kilometrov od Windsorského hradu. Je tam so svojou mamou. Na miesto by mali prísť krátko pred dvanástou miestneho času.

Prečítajte si tiež: Nevesty v kráľovskej rodine nie sú vždy v bielom Čítajte 

11:16 Novomanželom by mala ako svadobná pieseň zaznieť skladba Stand By Me, informuje stanica CBS. Pôjde údajne o jej netradičnú úpravu.

11:14 Dôležité úlohy budú mať na svadbe aj deti princa Williama a jeho manželky Kate – Charlotte a George. Trojročná princezná bude družičkou a štvorročný princ družbom, oznámil v stredu Kensingtonský palác.

Okrem Charlotte sa úlohy družičiek zhostí aj ďalší päť dievčatiek – dve Harryho a dve Meghanine krsniatka spolu s dcérou Meghaninej najlepšej kamarátky, kanadskej módnej návrhárky Jessicy Mulroneyovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem Georgea budú družbami aj ďalší traja malí chlapci - Harryho krstňa a tiež dvaja synovia Mulroneyovej, priblížila spravodajská stanica Sky News. Najmladší syn Williama a Kate, princ Louis, sa svadby nezúčastní.

11:12 Meghan nebude mať hlavnú družičku, pretože si údajne nechcela vybrať len jednu zo svojich najlepších priateliek.

11:05 Svadobné prstene vyrobila páru firma Cleave and Company. Prsteň Meghan je vyrobený z waleského zlata, ktoré sa na výrobu kráľovských obrúčok používa už viac ako 100 rokov. Ide o dar kráľovnej. Harryho prsteň bude textúrovaný a vyrobený z platiny. Do kaplnky ich prinesie princ William, ktorý je ženíchov svedok. Informoval o tom Kensingtonský palác.

10:55 Do kaplnky prichádzajú prví hostia. Sú medzi nimi aj známe tváre ako moderátorka Oprah Winfreyová, spevák James Blunt či herec Idris Elba, informuje stanica CBS.

Skryť Vypnúť reklamu

10:50 Britská premiérka Theresa Mayová zareagovala na svadobný deň na svojom Twitteri. "Posielam princovi Harrymu a Meghan Markleovej moje najsrdečnejšie pozdravy. Všetkým, ktorí sa pripájajú k národnej oslave na uliciach a ďalších podujatiach prajem skvelý deň," napísala Mayová.

Prečítajte si tiež: Štýl podľa Meghan Markleovej: Ako sa oblieka budúca vojvodkyňa? Čítajte 

10:36 Médiá špekulujú, ako budú vyzerať svadobné šaty Meghan.

S najväčšou pravdepodobnosťou róbu navrhla firma Ralph & Russo alebo šéf Burberry Christopher Bailey.

Šaty musia spĺňať prísne požiadavky kráľovského protokolu, nevesta musí mať počas obradu v kaplnke zakryté ramená.

10:34 Vojenská polícia so špeciálne vycvičenými psami prehľadala trasu slávnostného sprievodu a policajti preskúmali odpadkové koše a kanály, kde by mohli byť ukryté bomby. "Berkshire sa zmenil na pevnosť," napísal The Daily Mail o anglickom grófstve, ktorého je kráľovský hrad súčasťou.

Skryť Vypnúť reklamu

10:32 Pred bránami windsorského farmárskeho obchodu už stoja autá svadobných hostí, informuje The Telegraph. Z parkoviska ich do kaplnky zavezie autobus špeciálne pripravený na tento účel.

10:22 Fanúšikovia kráľovskej rodiny sa už vo veľkom zhromažďujú na mieste. Svadobná horúčka stúpa. Na mieste dohliadajú na bezpečnosť policajti, podľa oficiálnych čísel ich má byť 5000 - od poriadkových, cez dôstojníkov v civile až po ostreľovačov.

10:17 Harry a Meghan sa stanú 16. kráľovským párom, ktorý si v kaplnke sv. Juraja povie svoje "áno". Na rovnakom mieste sa v roku 2005 zosobášil aj Harryho otec, princ Charles s partnerkou Camillou.

10:04 Medzi pozvanými hosťami sa objaví aj tenistka Serena Williamsová. Na svojom Twitteri športovkyňa informovala, že sa "pripravuje na svadbu svojej priateľky".

Skryť Vypnúť reklamu

09:57 Hostia pozvaní do kaplnky, ktorých má byť 600, budú musieť byť usadení už o 11:15 miestneho času (12:15 SELČ). O desať minút neskôr príde do kaplnky kráľovská rodina. Posledná príde kráľovná Alžbeta (zhruba o 11:52). Medzi pozvanými hosťami nie sú britskí ani svetoví politickí lídri. Pozvánku na večernú recepciu dostalo 200 osôb.

09:52 Kaplnka už je vyzdobená.

09:40 Priamo na mieste má dianie sledovať 5-tisíc novinárov z Británie a ďalších krajín, vrátane 160 fotografov. Médiá sobášu venujú enormnú pozornosť. Nedávno zverejnený prieskum spoločnosti YouGov však ukázal, že až 70 percent z 1634 britských respondentov svadba nezaujíma.

09:29 Podľa BBC má byť dnes vo Windsore slnečný deň bez dažďa s najvyššou dennou teplotou 21 stupňov.

09:26 Kensingtonský palác v piatok oznámil, že Meghan povedie k oltáru princ Charles. Herečkin otec sa obradu nemohol zúčastniť pre operáciu srdca, ktorú musel podstúpiť počas tohto týždňa. Jej mama, Doria Raglandová, však svoju dcéru odprevadí ku kaplnke.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako vyzerali kráľovské svadby kedysi? Oveľa viac pravidiel a menej pozornosti Čítajte 

09:21 Odhaduje sa, že obrad budú sledovať približne tri miliardy ľudí po celom svete. Svadbu staršieho brata princa Harryho, Williama a Kate Middleton, sledovalo v roku 2011 o miliardu menej divákov. Odborníci pripisujú navýšenie čísel rozšíreniu smartfónov a sociálnych médií.

09:13 Kensingtonský palác podľa skorších predpokladov potvrdil, že novomanželia získajú tituly vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

09:12 Na mieste sa už začínajú schádzať ľudia, ktorí budú dvojicu vítať. Niekoľko fanúšikov budúcich novomanželov stanovalo pri Windsorskom hrade už dva dni pred sobášom, aby si zaistili najlepšie miesta a výhľad na svadobný sprievod.

09:10 Princ Harry a jeho snúbenica Meghan Markleová si svoje "áno" povedia v Kaplnke svätého Juraja na anglickom hrade Windsor. Nachádza sa v mestečku Windsor, ktoré leží zhruba 30 km západne od Londýna.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Aký dojazd s vaším autom reálne potrebujete? Praktická pomôcka
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 3. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 7. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Behind every successful business lies a set of skilled people
 10. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 22 327
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 001
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 278
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 335
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 207
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 052
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 326
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 977
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 692
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 257
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu