Marcela sa rozviedla dávno po tridsiatke. Manželstvo s dvomi deťmi stroskotalo po mužovej nevere a aj kvôli jeho nezáujmu o rodinu. Porozvodové naťahovačky však trvali niekoľko rokov a ona ani len neuvažovala nad tým, že by hľadala útechu v novom vzťahu. Čakala ju starostlivosť o dospievajúce deti a práca.
Na dlhé roky muži zmizli z jej života, až krátko po štyridsiatke si našla nový vzťah cez zoznamku na internete. Prešiel rok než zistila, že ani s novým partnerom to nebude ružové, pretože si svetonázorovo nesedia.

Marcela bola ešte aj krátko pred päťdesiatkou sama. Pochopila, že nájsť partnera podľa svojich predstáv je v jej veku náročné a ani s mladíckou zamilovanosťou to už také ružové nebude.
Jej prípad nie je ojedinelý. Zrelých žien, ktoré sú v strednom veku single, pretože ich v živote stretol rozvod alebo náhla smrť manžela, nie je málo a mnohé sa s nepoznaným typom samoty musia vyrovnať.
Strachy a výzvy žien "za zenitom"
K rozvodom podľa štatistík najviac dochádza u žien aj mužov okolo štyridsiatky. Väčšina z nich už má v tom období deti. Ak sa takýto vzťah skončí v zlom, napríklad pre nezhody či neveru, môže ísť pre zúčastnených o traumatický zážitok, ktorý významne zasiahne do ich života. Aké je to však z pohľadu žien?

„Obvykle prvé, čo ich prepadne, je strach, že už nikdy nebudú šťastné, že už si nikdy nenájdu partnera, že sú už za zenitom a nevedia, čo so životom. Deti sú veľké, začínajú sa osamostatňovať alebo už sú samostatné a zrazu nie je o koho sa starať,“ hovorí psychoterapeutka Renáta Kočišová.
Na stav „byť single“ takéto ženy roky neboli zvyknuté a je to pre ne nová výzva. To, ako ju zvládnu, závisí podľa odborníčky aj od toho, akým štýlom žili predtým.
„Či boli závislé na mužovi alebo žili samostatne, mali vlastný okruh priateľov, záujmy, teda niečo svoje. Ak áno, bude oveľa ľahšie sústrediť sa na svoj život, na veci, ktoré ich podporia a podržia,“ konštatuje Kočišová a dodáva, že ženy po rozvode by mali hľadať svoje zdroje napríklad v podobe priateľov, športu, koníčkov alebo vlastných kvalít, ktorým veria.

Centrum života - rodina
Podľa psychoterapeutky nemusí byť obdobie, keď už žena zrazu nežije v partnerstve, také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá. V jej živote sa zrazu môžu otvoriť nové možnosti, ako si ho užívať, a to najmä, ak sa oslobodí od strachu, že by mohla zostať single.
"V strednom veku bývajú deti už obvykle odrastené a žena sa tak môže viac sústrediť na seba a na veci, ktoré jej v živote prinášajú radosť. Mnohé však vôbec netušia, čo to je, keďže centrom ich vesmíru bola doteraz rodina – manžel a deti. Preto pociťujú obrovské prázdno, nedáva im to zmysel,“ približuje Kočišová.
Takéto ženy podľa nej potrebujú začať pracovať na vzťahu k sebe samej, čo môže byť veľmi zaujímavá, občas vzrušujúca, občas radostná a občas aj bolestná cesta.
„V tom najťažšom období veľmi pomáha sústrediť sa na prítomnú chvíľu a nemyslieť stále na budúcnosť či na minulosť. Jednoducho snažiť sa prežiť – z hodiny na hodinu, z minúty na minútu a plne sa sústrediť na to, čo práve robím, s kým sa rozprávam a podobne,“ radí.
Krivdu v sebe netreba živiť
Je iné, ak je nezadaná žena dvadsiatnička či tridsiatnička a ak je bez partnera zrelá žena, ktorá už čo-to zažila, respektíve veľkú časť svojho života v partnerstve strávila. Stretáva sa s novými pocitmi, neistotami aj obavami, neraz sa môže napríklad porovnávať práve s mladšími ženami a mať pocit, že nie je dosť dobrá, zaujímavá alebo príťažlivá.