Čo je dôležité pre deti a čo si najviac cenia? Odpoveď je možno jednoznačnejšia, než by sa mohlo zdať. Z celonárodného amerického prieskumu odborníkov z Harvardu vyplynulo, že široké spektrum mládeže vysoko hodnotí najmä osobný úspech a vlastné šťastie.

Uprednostňuje ich pred starostlivosťou o iných ľudí, čo znamená, že ohľaduplnosť, láskavosť a milota pre nich nemajú až takú cenu, kým nemajú splnené prvé dve priority.
„Korene tohto problému môžu byť v rozpore medzi tým, čo hovoria ich rodičia o svojich hlavných prioritách a skutočnými odkazmi, ktoré sa ukazujú ich v každodennom správaní,“ uvádza sa v reporte o výchove detí.
V jednoduchosti povedané, rodičia svojim deťom ukazujú, že nežijú tým, čo hlásajú a ich potomkovia ich v tomto správaní kopírujú.
Kam vedie neláskavosť
Až osemdesiat percent z opýtaných desaťtisíc študentov uviedlo, že šťastie a úspech sú dôležitejšie než staranie sa o iných. Vo svete plnom konkurencie a boja o svoje miesto pod slnkom si chcú uchovávať svoje ambície.
Výskumníci však tvrdia, že keď dobro a láskavosť nebudú mať u detí vyššiu prioritu, oveľa ľahšie sa u nich prejaví škodlivé správanie vrátane krutosti, neúcty, nečestnosti alebo podvádzania. Tie môžu viesť ku klamaniu v škole či šikane.
Preto vytvorili plán so štyrmi odporúčaniami, ako toto napraviť a ako vychovať láskavé dieťa, ktoré sa bude zaujímať aj o druhých ľudí vo svojej komunite.

1. Deti potrebujú láskavosť praktizovať
Ak im denne dávate príležitosti na to, aby mohli želané správanie rozvíjať, stane sa pre ne oveľa prirodzenejším.
„Deti sa nerodia dobré alebo zlé a nikdy by sme to s nimi nemali vzdávať. Každý sa môže stať dobrou osobou; naprieč životom môžeme stále rozvíjať svoje schopnosti pre starostlivosť a spravodlivosť, ako aj mnoho ďalších sociálnych, emocionálnych a etických zručností,“ píše sa v radách.
Znamená to denne sa takémuto správaniu venovať, či už ide o pomoc kamarátovi s domácou úlohou, vypomáhanie v domácnosti alebo práca na projekte pre bezdomovcov. S pomocou dospelých a rodičov sa tiež deti môžu naučiť rozoznávať, kedy a ako zasiahnuť v situáciách, ak by to bolo potrebné a niekto iný je v ohrození.
Ako?
Deti sa učia starostlivosti a rešpektu vďaka tomu, že toto správanie poznajú a zažívajú na vlastnej koži. Trávte s nimi viac času, vytvorte si plán, kedy sa s nimi pravidelne dostanete do momentov plných intimity a emócií. Majte spoločnú aktivitu, čítajte si s nimi.
Veďte rozhovory, ktoré majú zmysel, rozprávajte sa o pocitoch, myšlienkach, zážitkoch. Pýtajte sa ich, čo najlepšie a najťažšie počas dňa zažili, čo im spravilo radosť, čo pekné urobili pre niekoho iného a čo pekné urobil niekto iný pre nich.