Záhradná architektúra nie je úplne bežný odbor na Slovensku. Chápu ľudia a klienti, čo sa za vašou prácou skrýva?
O istom povedomí sa dá hovoriť, no pohľad na záhradnú architektúru je zo strany laikov ešte stále veľmi podobný tomu, ako to bolo pred tridsiatimi rokmi. Keď si človek plánuje bývanie, zamýšľa sa predovšetkým nad strechou nad hlavou. Riešenie exteriéru si necháva na neskôr.
Najväčšou chybou je, že mnoho ľudí ešte stále nevníma exteriér ako ďalší pobytový priestor, ale iba ako záhradu.

Interiér a exteriér by pritom mali byť na rovnakej úrovni. Záhrada a exteriér sú totiž dve rôzne veci. Záhrada v súčasnom chápaní je skôr dekoráciou, len niečím pekným.
Nejde o niečo, čo človek nutne potrebuje. V prípade exteriéru však hovoríme o „predĺženom“ bývaní. Kým si ľudia nezačnú uvedomovať to, že priestor okolo domu nie je len ozdoba, ale priestor na ďalšie žitie, nič sa nezmení.
Prečo sa nám stále nedarí naplno odkryť potenciál exteriéru?
Lucia Bullová
- vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru v Lednici na Morave – jedinej škole pre záhradných architektov v bývalej ČSSR,
- počas svojej viac ako tridsaťročnej kariéry založila prvé súkromné záhradníctvo v Bratislave, popritom jednu z prvých kancelárií pre záhradných architektov na Slovensku
- podieľala sa na projektoch parku v Košiciach, barokovej záhrady Bratislavského hradu, parkových úprav detských ihrísk Avion Bratislava a má na konte viac ako 300 realizácií záhrad rodinných domov,
- vedie aj kurz Zelená akadémia, edukačný program, ktorý poskytuje ucelenú informáciu o investičných nákladoch na vysnívané bývanie, teda dom a záhradu.
Samozrejme, je to dané aj financiami. Vytvorenie exteriérového prostredia na kvalitné žitie si vyžaduje o niečo väčší rozpočet ako len okrasná záhrada. Kedysi mala záhrada najmä praktickú funkciu, ľudí mala živiť. Dnes už to tak nie je.
Po revolúcii sme už nepotrebovali nič pestovať, v obchodoch sme dostali všetko. Najmä okolo miest vymizli záhrady s jabloňami alebo hriadky so zemiakmi. Veľkému priestoru, ktorý v okolí domu ostal, sme museli vymyslieť novú funkciu. Aj preto sa v mnohých prípadoch premenil na okrasu.
Tvorba a zariaďovanie exteriéru by mali mať určitú časovú súslednosť. Na začiatku robia ľudia chyby v tom, že si usporiadajú výsadbu a až neskôr zisťujú, čo chcú v skutočnosti na záhrade robiť a na čo má slúžiť.
Niekto chce mať altánok, iný bazén, ale keď je už záhrada vydekorovaná kvetmi, stromami a kríkmi, je to komplikovanejšie.
Druhým problémom je otázka financií. Záhrada je považovaná za niečo, čo si dokážeme svojpomocne vytvoriť a udržiavať aj sami.
Je to pravda, no potenciál vonkajšieho priestoru je oveľa väčší a je dobré, keď nám s tým niekto dokáže poradiť. Nie sme však ešte stále zvyknutí za tieto služby a čas platiť iným.
Čo by mal klient očakávať od záhradného architekta? Prečo by si ho mal zavolať?
Úlohou záhradného architekta je ponúknuť riešenie na celú nezastavanú plochu okolo domu a nejde len o dekoráciu a záhradu. Priestor exteriéru má rovnakú hodnotu ako pozemok, na ktorom stojí dom. Tak prečo mu nedať väčší zmysel?

Klient by mal vyžadovať vyriešenie celého exteriéru tak, aby bol schopný prevádzky a užívania. Záhradný architekt je na rovnakej úrovni ako architekt, ktorý navrhuje dom.
Objednáte si ho a nadiktujete mu, čo od tohto priestoru očakávate na základe vášho životného štýlu.
Klienti majú jasno v tom, ako by si mali usporiadať priestory vnútri domu.
Požiadavky podobného charakteru by mali smerovať aj na záhradného architekta. Rozdiel je len v tom, že exteriér nemá strechu. Niekto je športovec, preto chce mať vonku priestor na cvičenie alebo bazén. Iný klient sa nerád hýbe, vonku sa chce len povaľovať, čítať si knihu a popíjať víno.
A ďalšou skupinou sú záhradkári, ktorí sa radi v niečom rýpu a pestujú si zeleninu. Klienti preferujú zeleň, udržateľnosť, príjemné prostredie a súkromie. Nad druhmi a typmi rastlín až tak nepremýšľajú a ani nemusia, ide skôr o doplnok.

A čo teda reálne klienti od vás v súčasnosti požadujú?
Aj keď za mnou klienti prídu, niektorých prekvapí, čo vlastne robím. Keď im ukážem realizované projekty, sú udivení. Sme v podstate stavbári, pretože najprv riešime múriky, chodníky, terasy, prístrešky, osvetlenie, zásuvky, rozvod vody a závlahu.
Niektorí klienti však za mnou prichádzajú s nereálnymi požiadavkami. Chcú mať krásnu nenáročnú záhradu s kvetinkami, ktoré kvitnú ideálne počas celého roka a netreba sa o ne vôbec starať. Snažím sa klientom vysvetliť, čo by mali od svojej záhrady očakávať a ako si načasovať jej zariaďovanie aj financie.
Napríklad, ak v budúcnosti uvažujú nad realizáciou bazéna, o umiestnení musia rozmýšľať čo najskôr, ideálne v čase stavby domu. Keď neuvažujete dopredu, rozpočet na exteriér sa vám môže zvýšiť až trojnásobne. Mnohí muži nechávajú riešenie záhrady na svoje manželky, lebo to berú len ako vec estetiky.
Do plánovania záhrady by sa však mali zapájať obaja, pretože je to priestor pre celú rodinu.
Mali by spoločne pouvažovať, kde bude terasa, prístrešok, ohnisko, kde uskladnia náradie, kozubové drevo alebo záhradný nábytok. Žena predsa nebude dláždiť chodníček alebo stavať záhradný prístrešok.
Môže sa podieľať na výbere rastlín a postarať sa o výsadbu. Ja robím záhrady najmä pre tých, ktorí chcú využiť záhradu na relax a po práci a cez víkend si v nej oddýchnuť.
Čo je rozumný spôsob, ako dnes tento priestor využívať. Málokto má popri rodine, deťoch, práci a domácnosti čas starať sa o malé „hospodárstvo“ vedľa domu.
Keď sa má uvažovať nad exteriérom a interiérom v približne rovnakom čase, znamená to, že by architekt a záhradný architekt mali spolupracovať. Je tomu tak?