Možno ich stretávate pravidelne na ulici, v autobuse alebo v práci. Nelíšia sa od ostatných, a tak o ich osude a boji so zákerným ochorením ani netušíte. Aj tak sú však medzi nami.

Ženy s rakovinou prsníka, ktorá je najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku, pričom mnohé z nich prežívajú s jej pokročilou metastatickou formou.
Práve na ne sa rozhodlo zamerať občianske združenie Amazonky, ktoré v kampani Stojím za to upozorňuje verejnosť, že ani napriek pokročilej forme ochorenia nemusia byť nutne odkázané na lôžko. Práve naopak, dokážu žiť kvalitný a plnohodnotný život aj naďalej.
Príbehy troch žien
Hoci sa táto najťažšia forma rakoviny prsníka dnes nedá úplne vyliečiť, progres ochorenia sa dá vďaka liečbe oddialiť. S takýmto osudom žijú aj tri hrdinky kampane Danka, Janka a Gabika.
"Ja sa teším z všetkých mojich aktivít, dovoleniek, kamarátok, detí, vnukov, teším sa už aj z toho, že ráno vyjde slnko a nie je pochmúrno," hovorí Danka, ktorej rakovinu diagnostikovali už v metastatickom štádiu a žije s ňou niekoľko rokov.
"Myslela som si vtedy, že to je koniec, ale po pár dňoch som videla, že to koniec nie je. Choroba mi ukázala, čo je v živote dôležité," zamýšľa sa.
Janka je onkologickou pacientkou už takmer desať rokov a tvrdí, že pozitívne myslenie vám dá silu bojovať a ísť ďalej.
Gabika zase konštatuje, že rakovina jej dodala neskutočnú odvahu skúšať nové veci. "Hovorí sa, že choroba nám veľa vzala, ale ja mám pocit, že mi viac dala," hovorí.
Všetky tri spolupracujú, stretávajú sa a získavajú nové informácie práve vďaka OZ Amazonky, ktoré ženy s rakovinou prsníka združuje už od roku 2013.
Amazonky sa stretli s ministerkou
Podľa údajov z klinických štúdií je na Slovensku ročne diagnostikovaných okolo 3300 pacientok s rakovinou prsníka.
Ďalšie výskumy ukazujú, že zhruba 5 až 6 percent príde k lekárovi už v pokročilom štádiu s metastázami a takmer u tretiny pacientok sa ochorenie do tohto štádia časom rozvinie.

Aj preto sú dôležité aktivity smerujúce k prevencii a skorej diagnostike ochorenia.
Keďže sa táto téma týka nezanedbateľnej časti spoločnosti, OZ Amazonky si dalo za úlohu, že kampaňou chce na problém pritiahnuť väčšiu pozornosť.
Naplánovalo si stretnutia s kľúčovými osobnosťami v slovenskom zdravotníctve, pričom ako prvé sa konalo stretnutie s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.
Tá vyjadrila svoju podporu, aby mali pacientky k dispozícii kvalitnú a modernú zdravotnú starostlivosť.

Pomôcť môže každý
Súčasťou osvety je aj crowdfundingová kampaň, ktorú Amazonky spústili s cieľom vyzbierať finančné prostriedky na zaplatenie sociálno-právnej poradkyne.

"Keď sa žena stane onkologickou pacientkou, čuduj sa svete, práve vtedy ju systém núti behať po úradoch, každý od nej chce nejaký dokument a potvrdenie v dobe, keď sa má liečiť," hovorí Eva Bacigalová, zakladateľka Amazoniek.
Práve sociálno-právna poradkyňa bude pacientkam bojujúcim s rakovinou pomáhať riešiť praktické problémy spojené s ochorením: invalidný dôchodok, poradenstvo v pracovno-právnych záležitostiach, zdravotné poistenie a ďalšie.
Hlavným cieľom je teda dosiahnuť, aby sa mohli ženy sústreďovať na boj s ochorením a netrávili čas behaním po úradoch.