Každá pleť si vyžaduje iný prístup. Typov je niekoľko a je na nás, aby sme ju spoznávali a naučili sa, čo je pre ňu dobré.

Najmä pleť v zrelom veku potrebuje, aby sme ju dokázali viac „počúvať“ a dopriať jej vhodnú starostlivosť. Dokonca si zmeny v kozmetickej rutine vyžaduje aj podľa ročných období.
„V zime si pleť žiada ťažšie a mastnejšie krémy, ráno aj večer. V lete je zas lepšie dopriať pleti ľahšiu textúru hydratačných krémov.
A netreba zabúdať ani na dôsledné ošetrenie okolia očí výživným krémom, najmä večer,“ menuje základné pravidlá ošetrovania pleti šéfka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade Janka Holešovská.
Pri domácom ošetrení by podľa nej malo byť samozrejmosťou aj nanášanie masiek. „Píling je vhodný najmä v mladšom veku a pri mastnejšom type pleti, vo veku okolo 40 rokov už s peelingom zaobchádzajte opatrne, najmä pri domácom ošetrení a pri jemnej pleti.
Vhodnejšie sú medicinálne pílingové ošetrenia. Tie robí lekár - dermatológ, ktorý pri využití správnej metódy dokáže zrelšej pleti pomôcť,“ radí odborníčka.
Začnite čo najskôr
Aby žena pleť udržala v čo najlepšom stave, mala by s hĺbkovou starostlivosťou začať už v tridsiatke.
Už okolo 30. roku života sa výrazne znižuje produkcia kolagénu a elastínu v podkoží, preto je vhodné začať sa intenzívnejšie starať o pleť a vyhľadať metódy, ktoré budú zamerané hlavne na stimuláciu podkožia.
Medzi takéto metódy patria fotorejuvenizácia, tzv. drakuloterapia, medicinálne pílingové ošetrenia, mezoterapia, a rôzne iné odborné prístrojové ošetrenia.
Koktejl pre regeneráciu pleti podľa Janky Holešovskej
B vitamín
Jeho nedostatok sa prejavuje dehydratáciou pleti, nižšou kvalitou vlasov a nechtov. Pomáha liečiť kožné zápaly, vhodný je pri hojení rán a kožných infekciách. Dôležitý je aj v období stresu, ktorý tiež negatívne ovplyvňuje stav pleti.
Argánový olej
Pre vysoký obsah vitamínu E má výrazný omladzujúci účinok a preto je vhodný na starnúcu pleť. Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, preto dochádza k úbytku jemných vrások, dokáže zabezpečiť hĺbkovú výživu a hydratáciu.
Jojobový olej
Je nazývaný aj tekuté zlato. Dokáže priniesť okamžitú úľavu suchej, citlivej a popraskanej pokožke, ktorú hydratuje a regeneruje.
Kyselina hyalurónová
V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších látok používaných v estetickej medicíne - vo forme výplní, aj ako súčasť krémov. Po nanesení na pokožku vytvára pružnú hydratačnú sieť so špecifickými účinkami: vyhladzuje, vypĺňa, spevňuje pokožku a taktiež podporuje postupné uvoľňovanie aktívnych zložiek pre cielený omladzujúci účinok.
Koenzým Q10
Koenzým Q10 je látka podobná vitamínom. Má podobnú štruktúru ako vitamín E, chráni pleť proti voľným radikálom a prispieva k zvýšeniu pevnosti, pružnosti a súdržnosti pleti. Zvyšuje obranyschopnosť pokožky a podporuje jej regeneráciu.
Kolagén
Je základnou stavebnou hmotou všetkých spojivových tkanív. Zabezpečuje pružnú pleť. Odborníci sú však skeptickí v tom, či dokáže molekula kolagénu, aj keď v mikronizovanej forme, prejsť pokožkou. Preto je lepšie už približne po 30. roku života produkciu kolagénu podporiť stimuláciou podkožia než snahou nanášať kolagén zvonku.
Retinol
Odstraňuje poškodené a odumreté bunky na pokožke a nahrádza ich novými. Retinol sa odporúča hlavne po 35. roku života. Jeho aplikácia si vyžaduje minimálne tri mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými.
AHA kyseliny
Tzv. ovocné kyseliny sú známe už mnoho rokov. Využívané sú hlavne v pílingoch pre mladšiu a mastnejšiu pleť. Majú za cieľ odstrániť odumreté bunky, eliminovať akné a mastnoty, zjemniť pokožku. AHA kyseliny v krémoch sú vhodné pre normálnu až suchú pleť. BHA kyseliny sa zas používajú pre normálnu až mastnejšiu pleť. Ich úlohou je pokožku najmä správne hydratovať, zosvetliť, zjemniť, vypnúť, odstrániť jemné vrásky a zabezpečiť prísun antioxidantov.
Vitamín C
Nestimuluje len imunitný systém, ale aj kolagén a elastnén v pokožke, preto má výrazný omladzujúci účinok.