Hovorí sa, že spätná väzba môže byť hnacím motorom či spúšťačom, ktorý zlepší fungovanie človeka v živote. No v prípade, že je tento „feedback“ negatívny, prijíma sa ťažšie.
Pochopiť psychológiu konštruktívnej kritiky pritom môže človeku pomôcť lepšie sa vysporiadať aj s negatívnym hodnotením a zlepšiť aj jeho vlastnú schopnosť odovzdávať spätnú väzbu. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme, každý z nás sa totiž v práci, v škole či bežnom živote s kritikou v určitom bode stretne.
Kritika ovplyvňuje náš mozog
Ukazuje sa, že pre ľudský mozog je náročné prijať pocit, že v niečom chybuje. Kritiku chápe ako hrozbu a snaží sa nás ochrániť, pretože presvedčenie „robím to nesprávne“ je pre našu myseľ neprirodzené.

V jednoduchosti povedané, v rámci nášho sociálneho okruhu chceme vyzerať ako tí, ktorí robia veci správne a dobre.
„Riziká, ktoré by mohli ohroziť naše postavenie v očiach iných, sú biologicky pozoruhodne silné, takmer ako tie, ktoré priamo súvisia s naším vlastným prežitím,“ cituje magazín Fast Company psychológa Daniela Golemana.
S tým súvisí aj fenomén, podľa ktorého má na ľudí negatívna spätná väzba väčší dopad, než tá pozitívna. Americký sociálny psychológ Jonathan Haidt v knihe The Way We're Working Isn't Working hovorí, že „Stále znova a znova psychológovia prichádzajú na to, že ľudská myseľ reaguje na negatívne podnety rýchlejšie, silnejšie a vytrvalejšie než na ekvivalentné pozitívne podnety.“
Ľudské vnútro je totiž oveľa viac motivované vyhnúť sa negatívnym definíciám samého seba, než je schopné udržať si tie pozitívne.

Reakcia na kritiku
Predstavte si, že vás niekto skritizuje za to, že ste príliš odsudzujúci, príliš tvrdohlavý či zaujatý. Možno vám nikdy nenapadlo sa takto na seba pozrieť a keď vám niekto druhý nastaví zrkadlo, ochromí vás to a prekvapí, skrátka, ťažko takúto kritiku prijmete.
Psychologička Tara Brachová vysvetľuje, že klasickou reakciou, ktorý takáto kritika vyvolá, je stresová reakcia.

Inštinktívne chceme utiecť alebo bojovať, mentálne sa odpojíme od človeka, ktorý negatívne hodnotenie vyslovil. Podľa Brachovej je to preto, že sa ním cítime odsúdení a prehĺbia sa naše neistoty o sebe samých.
Odporúča sa v takej chvíli zastaviť, aby sme narušili „reťaz reaktivity“.
„Trikrát sa zhlboka nadýchnite a vyšlite do svojho vnútra pocity láskavosti,“ hovorí psychologička. Dôležité je totiž nenechať úplne roztrieštiť svoju sebahodnotu.
Ako efektívne prijímať kritiku
Konštruktívna kritika je dôležitou súčasťou pre osobnostný aj profesionálny rast. Môže tiež pomôcť posilňovať vzťahy, ak je daná správne.