To, že sú horúcim trendom na topánky roka, hlásia všetky veľké magazíny. Píše o nich Vogue, Elle, Harper's Bazaar a dokonca aj britský The Telegraph sa pýta, prečo idú tieto nízke topánky tak na dračku?
Mule, mulesky, nazúvačky, nazúvacie lodičky alebo - ak chcete, jednoducho papučky.
Takto rôznorodo sa dá nazvať obuv, ktorú najčastejšie poznáme ako nízke topánky s výraznou špičkou a otvorenou pätou.
Topánky pre kráľovnú aj prostitútky
Nejde o žiadnu novinku. Ak by sme chceli ich históriu hľadať dôsledne, podobné topánky by sme našli už v starom Ríme a objavili by sme ich aj v Egypte, Južnej Ázii či v Turecku.

V novodobej histórii Európy sa objavili už okolo pätnásteho storočia, najskôr však len ako domáca obuv.
Svoju prvú zlatú éru zažili papučky na opätku v osemnástom storočí, kedy ich nosili aj muži, no asi najlepšiu reklamu im spravili francúzska kráľovná Mária Antoinetta či Madame de Pompadour.
Po tejto ére upadli do nemilosti. Slušná žena nemala čo odhaľovať päty, a tak sa tento typ obuvi stal symbolom prostitútok.
Vo svojom čase poburujúci obraz Olympia od Eduarda Maneta zobrazuje ženu ležiacu na posteli. Je nahá, na krku ma tenký náhrdelník a na nohách papučky s odhalenou pätou - jasný znak žien zlých mravov.

Praktické riešenie
Druhú vlnu záujmu im priniesla polovica dvadsiateho storočia, kedy si mulesky s ružovou labutienkou obula Marilyn Monroe a nasledovali ju aj iné hviezdy strieborného plátna ako Janye Mansfieldová či Jayne Russellová.

Vo filme to išlo. Ale v bežnom živote? Mulesky boli predsa len obyčajné papuče, ktoré sa z nôh zošuchovali a ísť v nich na nákup mohol byť nadľudský výkon.
Veľký krok k popularite „nazúvačiek“ urobila dizajnérka Beth Levineová, ktorá v roku 1956 navrhla mulesky Spring-o-lator tak, aby obsahovali elastickú stielku, ktorá topánky držala na nohe.
Mulesky pochopiteľne nemohli chýbať ani v šatníku topánkovej kráľovnej Carrie Bradshawovej, hlavnej hrdinky seriálu Sex v meste. V roku 2014 zostavil časopis Marie Claire zoznam jej najlepších topánok. Mules boli v zozname uvedené šesťkrát.
Ako vyzerajú dnes?
Nazúvačky majú od minulej sezóny, kedy ich po dlhých rokoch zabudnutia rehabilitoval časopis Elle, znova zelenú. Objavujú sa v desiatkach variácií: výrazné a predĺžené špičky, oblé a nenápadne pôsobiace, ploché či na vysokom opätku, saténové, v štýle drevákov, orientálne aj minimalistické.
Hlásia sa k nim nielen veľké módne domy ako Gucci či Chanel, no objavíte ich v podstate vo všetkých kolekciách výrobcov módy.
Ich nespornou výhodou je univerzálnosť. Obliecť si ich môžete k šatám, nohaviciam aj k džínsom.