Britská kráľovská rodina má od pondelka 23. apríla nového člena. Tretie dieťa princa Williama a jeho manželky Kate Middletonovej je chlapec. Donedávna by jeho príchod na svet znamenal aj výraznejšie zmeny v línii nástupníctva na trón.
Ako mužský potomok by totiž preskočil svoju staršiu sestru, princeznú Charlotte. Británia však v roku 2013 zmenila zákon platný od roku 1701.

Podľa predchádzajúcich pravidiel mali muži prednosť v nástupníctve na trón pred svojimi staršími sestrami.
To vysvetľuje, prečo princeznú Annu, druhorodenú dcéru kráľovnej Alžbety II., predbehli v nástupníctve jej mladší bratia, princovia Andrew a Edward, a ich štyri deti.
Ženy ani katolíci už nie sú problém
Už v roku 2011 sa členské krajiny Commonwealthu zaviazali prijať opatrenia proti zákonom, ktoré znevýhodňovali ženy a kládli prekážky manželstvám členov kráľovskej rodiny s katolíkmi.
Navyše viacerými, z dnešného pohľadu zastaranými pravidlami ovplyvňovali osobný život prvej desiatke nasledovníkov trónu.
Napríklad princezné Beatrice a Eugenia, dcéry princa Andrewa, by ešte donedávna potrebovali k prípadnému sobášu aj povolenie svojej starej mamy. Dnes si povolenie musí žiadať iba prvých šesť nasledovníkov trónu, teda princovia Charles, William, Harry a všetky tri deti princa Williama.
Pokračovanie zrovnoprávňovania žien
Nová právna norma, ktorá prešla v Snemovni lordov v roku 2013 a do platnosti vstúpila v roku 2015, môže teoreticky najvýraznejšie ovplyvniť život onedlho trojročnej princeznej Charlotte.
Tá je momentálne štvrtá v poradí nástupníctva na trón. Za predpokladu, že by sa jej starší brat George nemohol v dospelosti z akýchkoľvek dôvodov ujať vlády, pripadne by táto úloha jej. Nič na tom nezmenia ani jej ďalší mladší súrodenci.
Zmena zákona o nástupníctve koruny z roku 2013 je pokračovaním zrovnoprávňovania žien v spoločnosti. Podobné zmeny postupne vykonávajú takmer všetky monarchie v Európe.