Je úplne v poriadku, ak si pri kúpe nového telefónu necháme predošlý model v zálohe. Ak však patríte medzi ľudí, ktorým sa doma hromadí stará elektronika, je načase začať s ich postupnou likvidáciou.
Na Slovensku je v domácnostiach odhadom niekoľko desiatok miliónov odložených zariadení. Slováci takto po skriniach skladujú niekoľko tisíc ton elektronického odpadu, ktorý vyžaduje odborné spracovanie.
Elektronické zariadenia totiž obsahujú toxické látky, a to najmä ťažké kovy a ich zlúčeniny.
Nebezpečný odpad

Mobil, ktorý končí spolu so zvyškami večere v odpadkovom koši, sa nám môže vrátiť v neželanej podobe.
Na smetisku zapadne do veľkej kopy odpadu, kde ho za pár týždňov pomaly rozdrvia buldozéry a smetiarske autá navážajúce nový odpad. Z odhodeného telefónu sa postupne začnú uvoľňovať toxické látky, ktoré môžu mimovoľne skonzumovať zvierací obyvatelia skládky.
Ťažké kovy zas dokážu kontaminovať okolitú pôdu a spodnú vodu. Tú potom pijú ľudia a hospodárske zvieratá, používa sa aj na zavlažovanie ovocia a zeleniny. Vyhodený telefón je tak na ceste späť, a to v podobe, ktorú si nikto z nás neželá.
Nie nadarmo sú mobilné telefóny klasifikované ako nebezpečný odpad, s ktorým treba narábať ekologicky. Podľa portálu Tretiruka.cz, českého ekologického manažérskeho centra, dokáže jeden mobilný telefón kontaminovať až 132-tisíc litrov pitnej vody.
Nelegálny vývoz
Keďže je recyklácia elektroodpadu relatívne nákladná, veľa elektronického odpadu sa nelegálne vyváža. Zväčša do afrických a ázijských krajín, upozorňuje mimovládna organizácia Greenpeace.
„Množstvo starých výrobkov sa vyváža do rozvojových krajín, kde sa e-odpad triedi v recyklačných prevádzkach. S veľkou pravdepodobnosťou končí časť odpadu na skládkach komunálneho odpadu, spaľovniach alebo je ilegálne exportovaná do rozvíjajúcich sa krajín.
Asi najznámejšou je skládka takéhoto odpadu v Ghane. Je ich však, žiaľ, omnoho viac,“ povedala pre Hospodárske noviny Ivana Kohutková, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.
Na staré sa nezabúda

Nie je nič zlé na tom zadovážiť si nový telefón, no treba sa postarať aj o tie nepotrebné či nefunkčné. Ekologická likvidácia vyradených mobilov je nesmierne dôležitá, a pritom úplne jednoduchá.
Všetko, čo musíte urobiť, je zaniesť ich na zberné miesto alebo späť do predajne niektorého z operátorov, kde ste si mobilné zariadenie zadovážili alebo do predajne na opravu či predaj telefónov.
O ostatné sa postarajú za vás – odborne ich zrecyklujú a telefón sa vráti naspäť do výroby v užitočnej forme ako druhotná surovina. Tú ďalej využívajú nielen výrobcovia elektronických zariadení, ale napríklad aj šperkári. V mobiloch a elektronike sa totiž využívajú aj drahé kovy.
Pomôcť môžu aj operátori
O2
Zákazník môže k operátorovi priniesť svoj použitý mobilný telefón, o ktorý sa jeho pracovníci postarajú. Staré mobily sa na predajniach zbierajú bez protihodnoty.
Orange
Zbierku mobilov robí na Slovensku niekoľko rokov aj Orange. Ďalšia zbierka potrvá do 30. septembra a sumou 50 centov za každý odovzdaný mobil Orange tentoraz prispeje organizácii Ekorast.
Slovak Telekom
Tento slovenský operátor poskytuje možnosť odovzdania starého telefónu alebo jeho výkupu. Nepotrebné telefóny sa ďalej posúvajú na repasovanie alebo likvidáciu. Na motiváciu zákazníkov k správnemu zbavovaniu sa mobilných telefónov slúži aj špeciálny program operátora. Vďaka nemu môžete svoj starý telefón doniesť do predajne a vymeniť ho za nový v rámci niektorého z paušálov.