Hrady, zámky a ďalšie pamiatky v správe českého Národného pamiatkového ústavu otvárajú sezónu, v ktorej sa vydávajú po stopách šľachty českých krajín v európskej diplomacii.
Vo vyše 40 objektoch budú prebiehať výstavy a sprievodné programy zamerané na šľachtické rody, ktoré významne ovplyvnili európske a svetové dejiny.
Ponuka klasických a stálych prehliadkových trás jednotlivých objektov sa rozšíri aj o čiastkové tematické výstavy a chýbať nebudú ani špeciálne kultúrne akcie a prehliadky. Každý návštevník si môže vybrať hrad, zámok či akciu, ktorá mu vyhovuje najviac. Z pestrej ponuky niektoré z nich vyberáme.
Jindřichův Hradec
Vyvrcholením celého roka bude júlové otvorenie novej expozície na zámku v Jindřichovom Hradci.

Výstava sa bude venovať diplomatickým aktivitám členov rodu Černínovcov od raného novoveku až do prvej polovice 20. storočia.
Jedným z lákadiel expozície a hlavným artefaktom bude aj originál tureckého stanu, ktorý si z Osmanskej ríše priviezol v roku 1616 ako dar Heřman Černín z Chudenic, ktorý tam pôsobil ako rakúsky veľvyslanec. Po návrate domov dal stan pokrstiť a to tým, že v ňom nechal slúžiť kresťanskú omšu.
S menom Černín sa môžete stretnúť aj v Prahe, kde je po tejto rodine pomenované ich niekdajšie sídlo Černínský palác, v ktorom dnes sídli Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky.

Kynžvart

Zámok Kynžvart, ktorý sa nachádza v západných Čechách, si tento rok pripomenie rozličnými aktivitami rolu kniežaťa Klementa Václava Metternicha v európskej diplomacii. Metternich zastával od roku 1809 až do roku 1848 funkciu rakúskeho ministra zahraničných vecí a bol aj štátnym kancelárom.
Konať sa tu budú série tematických prednášok, ktoré širokú verejnosť oboznámia s osudmi členov kniežacej rodiny Metternichovcov. Zámok bude zároveň centrom tohtoročného podujatia Hradozámecká noc, ktorá sa uskutoční 25. augusta.
Na zámku si môžete prezrieť aj stále expozície ako múzeum a kabinet kuriozít, ktoré je jedným z najstarších súkromných múzeí na svete, alebo reprezentačné miestnosti so vzácnymi umeleckými dielami.

Český Krumlov
Na zámku v Krumlove v južných Čechách, ktorý patrí medzi najrozsiahlejšie zámocké komplexy v strednej Európe, bude v novom šate prezentovaný príbeh zlatého eggenberského kočiara, vyrobeného pre knieža Jána Antonína z Eggenbergu.
Toho po nástupe na trón cisár Ferdinand III. poveril návštevou Vatikánu, kde mal za úlohu upevniť vzájomné vzťahy a odovzdať pozdravy pápežovi.
Jeho veľký sprievod, ktorému dominoval pozlátený koč vyčalúnený čiernym zamatom so zlatými výšivkami svojou nádherou Rím zvyknutý na okázalosť doslova ohromil. Kočiar je dnes jednou z atrakcií krumlovského zámku.
Duchcov

Na zámku Duchcov v Ústeckom kraji zanechal azda najvýraznejšiu stopu rod Valdštejnovcov, ktorý ho vlastnil až do roku 1921.
Prestavali zámok do dnešnej podoby a vytvorili podmienky pre vznik tamojšej Kniežacej záhrady. V druhej polovici 18. storočia bolo na zámku veľmi rušno a privítali tu takých hostí ako Friedrich Schiller, Ludwig van Beethoven, Goethe a Frederik Chopin.
Azda najzvučnejšie v súvislosti so zámkom znie meno presláveného talianskeho zvodcu a dobrodruha Giacoma Casanovu, ktorý ako knihovník a spoločník grófa Josefa Karla z Valdštejna prežil na zámku Duchcov posledných trinásť rokov svojho života. Tohtoročné kostýmové prehliadky na zámku pripomenú Casanovu ako intrigána, špióna a diplomata.

Švihov
Tento vodný hrad, ktorý sa nachádza v Plzenskom kraji, patrí medzi najmladšie hrady v Čechách. Postaviť ho dal koncom 15. storočia pán Půta Švihovský, český najvyšší sudca.
Na dvore tohto stredovekého šľachtica môžete stráviť od 21. do 22. júla celý deň, počas ktorého uvidíte remeselnícke dielne, dobové tance a oboznámite sa so životom šľachty a poddaných v 15. storočí. Hrad sa preslávil aj tým, že sa na ňom nakrúcala známa rozprávka o Popoluške s Libušou Šafránkovou v hlavnej úlohe.

Kladruby

Ak sa budete nachádzať v Plzenskom kraji, určite nevynechajte návštevu bývalého kláštora v Kladruboch. Bol významným náboženským centrom celej oblasti. Po zrušení kláštorov Jozefom II. ho v roku 1785 predali rodu Windischgrätzovcov, ktorí tu zriadili pivovar.
Po druhej svetovej vojne pripadol štátu a začalo sa s jeho rekonštrukciou. V súčasnosti ponúka štyri prehliadkové okruhy.
Práve tu môžete od 11. do 13. mája podniknúť špeciálnu prehliadku venovanú rodu Windischgrätzovcov a jeho pôsobeniu v európskej diplomacii a taktiež tu budete môcť vyskúšať nový parfum Eleonóra, ktorý vytvorili ako poctu kňažnej Márii Eleonóre Windischgrätzovej, ktorú zastrelili počas pražského povstania v roku 1848.

Je toho viac
Podujatí, výstav a prehliadok sa ponúka po celej Českej republike mnoho. Na zámku Zákupy rozšíria prehliadkovú trasu, ktorá pripomenie osobnosť Napoleonovho syna Orlíka, vojvodu Zákupského, na zámku Hluboká sa oboznámite s rodom Schwarzenbergovcov, na zámku Kratochvíle spoznáte lovecké zábavy a diplomaciu posledných Rožmberkovcov, Viléma a Petra Voka. Ďalšie špeciálne výstavy a prehliadky ponúknu napríklad hrady a zámky Rožmberk, Hrádek u Nechanic, Červená Lhota, Hrubý Rohozec, Horšovský Týn, Fintice, Kunštát, Kratochvíle, Lysice, Mnichovo Hradiště, Lysice, Veľké Březno, kláštor Plasy a ďalšie. Viac informácii o lokalitách, akciách a výstavách sa dozviete na stránke www.kudyznudy.cz.