Rozdielne vnímanie finančných záväzkov a priorít, odlišný prístup k utrácaniu a šetreniu alebo veľký rozdiel medzi príjmami partnerov.
To všetko zohráva úlohu v partnerských nezhodách týkajúcich sa financií. Hádky o peniazoch sú jedným z najčastejších zdrojov rodinných hádok.
V roku 2012 bola publikovaná štúdia skúmajúca vzťah medzi finančnými otázkami a rozvodmi. Z výsledkov dlhodobého prieskumu realizovanom na 4500 pároch vyplýva, že tie dvojice, ktoré mali konflikty týkajúce sa peňazí, mali zároveň o 30 percent väčšiu pravdepodobnosť rozvodu.
Prieskum navyše ukázal, že hádky o peniazoch boli dlhšie a intenzívnejšie ako iné druhy manželských nezhôd, napríklad konflikty o výchove detí alebo problémy s rodičmi partnerov.

Je zaujímavé skúmať, prečo je práve tento typ konfliktov taký výrazný.
„Je možné, že spory o peniaze sú vlastne spormi o hlbších problémoch vo vzťahu, napríklad o dôvere, moci a tak ďalej," povedal spoluautor štúdie Jeffrey Dew a dodáva, že pri konfliktoch zohráva významnú úlohu predovšetkým osobné nastavenie oboch strán.
Finančné nezhody je možné riešiť. Dôležité je však uvedomiť si, akým typom finančných nezhôd v partnerstve trpíte.
Jeden platí viac ako druhý
V skutočnom živote je len málokedy možné, aby obaja partneri platili všetko na polovicu. Rozdielne príjmy v rôznych životných obdobiach či nerovná pláca mužov a žien spôsobuje, že väčšina párov nedisponuje rovnakou sumou peňazí.
Platenie výdavkov na domácnosť aj financovanie zábavy je však nutné rozdeliť tak, aby nedochádzalo k dlhodobej nespokojnosti.