Čo zohráva úlohu pri výbere partnera alebo partnerky? V živočíšnej ríši sú to napríklad aj pachové látky, teda feromóny, ktoré robia jednotlivca pre opačné pohlavie príťažlivým.

Takéto signály, ktoré povzbudzujú sexuálnu príťažlivosť a pôsobia stimulujúco, vytvárajú „magickú“ chémiu aj u ľudí.
Niet sa čo čudovať, že aj majstri vôní a parfuméri sa snažia umelo vytvoriť vône plné feromónov a ponúknuť ich ľuďom, aby na ostatných pôsobili atraktívne.
Vedeli ste však, že niektoré typy prírodných vôní v druhých prirodzene vzbudzujú určité emócie?
Zvodne, sebavedomo aj nežne
Výberom konkrétnej prírodnej ingrediencie v parféme dokáže človek ovplyvniť to, ako zapôsobí na iných ľudí. V niektorých situáciách tak môže zámerne siahnuť po takej aróme, aká sa mu hodí. Iná je vhodná ak chce žena napríklad vzbudiť vášeň, iná ak chce flirtovať alebo si udržať muža iba v priateľskej rovine.
Parfumérka Karen Gilbert, ktorá je odborníčka na vytváranie vlastných vôní, sa s Daily Mailom podelila o tipy, ako používať parfémy, aby sa človek cítil viac sebavedomo a zvodne a ako si byť istý, že určitá vôňa nie je krokom vedľa.
S romantikou a zvádzaním sa podľa nej spája jazmín a ylang ylang. V takom prípade treba siahnuť po parfémoch, ktoré voňajú ako exotické kvety.
Ak chcete pôsobiť jemne a nežne, vyberte si parfém s pižmom a krémovým santalovým drevom. Na vytvorenie tajomnej atmosféry a určite dominancie si zase skúste vybrať parfém s korenistou, orientálnou vôňou.

Vône každodennosti
Iné je to v prípade, ak používame parfémy na bežný deň.
Aby sme voňali sviežo a čisto, hodí sa navoňať produktmi s obsahom citrusov a zelených kvetov, teda napríklad bergamotom, čerstvou trávou, bylinkami, zeleným čajom, mandarínkami a podobne. Skvele sa hodia do práce či počas športovania.

Na večernú príležitosť môžete použiť i silnejší, exotickejší parfum, prípadne sladšie tóny s nádychom čokolády či cukríkov. Neplatí to však v prípade, že sa budete pohybovať vo väčšej spoločnosti ľudí. Ťažké vône môžu byť pre druhých obťažujúce.
Aby vám parfém na pokožke čo najdlhšie vydržal, skúste sa najprv natrieť telovým krémom. Keď ho už aplikujete, nerobte tak priamo na telo – streknite trochu parfému do vzduchu a týmto oblakom prejdite, zachytí sa tak aj na vlasoch a oblečení.
Najčastejšie chyby pri používaní parfémov
1. Šúchanie zápästí o seba
Pri trení zápästí telo generuje teplo a zahrieva pokožku. Práve vtedy začne produkovať enzýmy, ktoré narušia, respektíve urýchlia prirodzené rozvinutie vône. Hlavné a stredné tóny potom vyprchajú oveľa skôr.
2. Skladovanie v teplotne nevyváženej miestnosti
Parfémy zvykneme skladovať v kúpeľni, môžu však byť veľmi citlivé na zmeny tepla. Teplotný prechod z chladnej do rozohriatej kúpeľne a späť im tak môže uškodiť.
3. Nákup veľkých flakónov
Aj parfémy majú svoju expiráciu, respektíve sa časom môže meniť ich vôňa, ktorá už neskôr nemusí byť príjemná. Je preto zbytočné kupovať si obrovskú fľaštičku, ak ju neminieme do niekoľkých mesiacov.
4. Aplikovanie na suchú pokožku
Ak si parfém nastriekame na suchú pokožku, môže sa stať, že nadmerným potením sa vôňa znehodnotí, prípadne nerozvinie. Pomôže, ak sa parfém zachytí aj na vlasoch a oblečení.
5. Skúšanie na papierikoch a netrpezlivosť
V obchode máte možnosť nastriekať parfém na papierik a ovoniavať. Na vlastnej koži však môže voňať úplne inak, preto je dôležité parfém skúšať na sebe - na zápästí, zvnútra lakťov, vo výstrihu, na spánkoch alebo za ušami. Zároveň si treba uvedomiť, že po aplikácii treba počkať aspoň 15 minút, aby sa rozvinuli všetky jeho vône. Prvá, ktorú ucítime, sú totiž iba tóny "hlavy". Až neskôr prechádza do "srdca" a "základu".